Ktoś podpalił pień baobabu z pl. Litewskiego

wycinka baobabu na placu litewskim lublin
Baobab z Placu Litewskiego | fot. Dominik Wąsik

Ktoś podłożył ognień wewnątrz pnia ściętego baobabu, będącego dawniej pomnikiem przyrody i pamiątką z pl. Litewskiego.

Do pożaru doszło na terenie Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5 w Lublinie. Informację o pożarze strażacy otrzymali w środę o godz. 2.24. Jak się okazało palił się pień ściętej czarnej topoli tzw. „baobabu” z Placu Litewskiego.

Na miejscu interweniował jeden zastęp straży pożarnej, pięciu strażaków. Akcja gaśnicza trwała 35 minut. – Nasze wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną pożaru było podpalenie – wyjaśnia Andrzej Szacoń, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Pień ściętego baobabu został przekazany Galerii Labirynt, która z drzewa miała przygotować instalację artystyczną. Poprosiliśmy dyrekcję GL o komentarz w tej sprawie. Wkrótce materiał zostanie zaktualizowany.

Przypomnimy, że 23 maja 2017 roku ponad 120-letni baobab z pl. Litewskiego został wycięty ze względu na zły stan. W 2016 roku oderwał się jeden z konarów. Drzewo zbadali dendrolodzy, którzy uznali, że dla baobabu nie ma już ratunku. O tym pisaliśmy TUTAJ.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.