Baobab na Placu Litewskim. Po drzewie zostało tylko wspomnienie… i pień

wycinka baobabu na placu litewskim lublin
Baobab z Placu Litewskiego | fot. Dominik Wąsik

We wtorkowy poranek na placu Litewskim doszło do wycinki baobabu. Po ponad stuletnim drzewie zostało tylko wspomnienie i zdjęcia.

Wycinka topoli czarnej, nazywanej przez mieszkańców Lublina Baobabem, rozpoczęła się we wtorek tuż po godz. 6 rano. Firma, która realizowała wycinkę drzewa rozpoczęła swoje działania od pozbycia się z konarów i gałęzi. Następnie przyszedł czas na główną część, czyli pień.

Odcięte części drzewa zostały załadowane na ciężarówkę, która wywiozła części baobabu po za plac. Gdzie one trafią? – Drzewo zostanie przekazane Galerii Labirynt – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Ratusza. Drewno ze ściętego baobabu ma zostać wykorzystane do stworzenia instalacji artystycznej.

Co z korzeniami drzewa? – Na chwilę obecną nie ma decyzji kiedy nawierzchnia zostanie oczyszczona z korzeni – mówi Mazurek-Podleśna.

Wycinka była konieczna ze względu na zły stan ponad 120-letniego drzewa. Pod koniec ubiegłego roku oderwał się jeden z konarów. Drzewo zbadali dendrolodzy, którzy uznali, że dla baobabu nie ma już ratunku. Radni postanowili usunąć drzewo z listy pomników przyrody, ratusz złożył wniosek o wycinkę. Zgodę na nią w połowie maja wydał wojewódzki konserwator zabytków.

Macie jakieś wspomnienia związane z baobabem na placu Litewskim? A może jakieś ciekawe fotografie? Podzielcie się z nami! Czekamy na Wasze historie i zdjęcia: [email protected].

 

Zdjęcia

wycinka baobabu lublin litewski
wycinka baobabu plac litewski lublin
wycinka baobabu litewski lublin drzewo

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Przeprasm, roots should be taken to Marie Curie University Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie