Sprawdź, gdzie wyrobić książeczkę sanepidowską w Lublinie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock
PARTNER SERWISU

Zanim pracodawca zatrudni nas do pracy w barze, restauracji czy kawiarni musimy przedstawić mu aktualną książeczkę sanepidowską. Gdzie ją wyrobić i jaki jest tego koszt?

Wyrobienie książeczki sanepidowskiej nie jest trudne, ale za to jest bardzo czasochłonne. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia badań laboratoryjnych przez Sanepid.

Książeczkę sanepidowską muszą mieć osoby, które pracują na stanowiskach związanych z m.in. przygotowaniem i wydawaniem posiłków, wody do spożycia przez ludzi lub nawet mycia naczyń i pojemników.

Gdzie wyrobić książeczkę sanepidowską w Lublinie?

Wyrobienie książeczki zdrowia, tzw. „sanepidowskiej” musimy zacząć od wizyty w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczej przy ul. Pielęgniarek 6 w Lublinie. W okienku mówimy, że chcielibyśmy wykonać badanie na nosicielstwo w celu otrzymania książeczki zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych (skierowanie nie jest wymagane). Kosz takiego badania to 72 złote.

Tam też musimy pobrać próbówki służące do przechowania kału (takie pojemniczki możemy również takie zakupić w aptece). Następnie przez najbliższe 3 dni musimy dostarczać po jednej próbówce z wymazem do Sanepidu (w godz. 7.45-10.00).

Po dostarczeniu trzech próbek czekamy na wyniki. Czas oczekiwania to od 1 do maksymalnie 7 dni roboczych. Po odebraniu wyników, które mogą zostać albo wpisane do książeczki, albo dostarczone w formie wydruku, udajemy się do lekarza medycyny pracy np. do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ul. Nałęczowskiej 27C.

Lekarz medycyny pracy LUBLIN

Lekarz, na podstawie badanie lekarskiego i wyniku badań laboratoryjnych, wydaje orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Jeśli lekarz wyda orzeczenie o czasowym lub trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania pracy nie będziemy mogli podjąć pracy w gastronomii. Koszt takiego badania wynosi 50 złotych.

W książeczce jest informacja o terminie jej ważności. Przed upływem ważności książeczki musimy ponownie odwiedzić lekarza (nie ma potrzeby odwiedzania Sanepidu).

Czytaj także: Sprawdź, gdzie uzyskać zaświadczenie o niekaralności w LublinieKomentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Zanim coś napiszesz sprawdz obowiazujące przepisy.- książeczki sanepidu już nie obowiązują. Konieczne jest zaświadczenie do celów sanitarno epidemiologicznych a orzeczenie lekarskkie lekarza medycyny przcy w nim zawarte jest wydawane na podstawie indywidualnych warunków pracy dostarczonych i określonych przez pracodawcę na jego koszt i ważne jest tylko w tym konkretnym miejscu pracy na czas okreslony w orzeczeniu.
  W celu jego wydania mogą okazać się konieczne wykonanie innych dodatkowych badań wynikajacych z tych warunków, np. po ukończeniu 26 roku życia zdjecie klatki piersiowej.i inne.
  Orzeczenie to powinno być dostosowane do konkretnych warunków pracy, a badanie kału na nosicielstwo może być konieczne wielokrotnie.
  Przepisy te obowiązują nie od tego roku – obudz się redakcjo.i nie upowszechniaj nieprawdziwych ( niezgodnych z prawem pracy) wiadomości.
  Doradzam każdorazowo konsultacje z osobą kompetentną zanim poruszacie temat przepisów prawa pracy.
  Wasz artykół odzwioerciedla typowe dla polskiej mentalności lekceważenie przepisów prawa i brak zrozumienia ich sensu – sprawe trza załatwić i jakoś to będzie.
  Problemem w tej sprawie to dlaczego do tej pory jest po staremu choć oficjalnie jest po nowemu.