Książeczka sanepidowska Lublin. Jak wyrobić? Gdzie kupić? Cena

medical 563427 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Sprawdź, jak wyrobić książeczkę sanepidowską (zdrowia) w Lublinie i jaka jest jej cena. Jaki jest koszt książeczki sanepidowskiej? Jakie badania trzeba zrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • czym jest książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych
 • jak wyrobić książeczkę sanepidu w Lublinie i ile to trwa
 • na czym polegają badania sanepidowskie
 • ile kosztuje książeczka sanepidowska

Czym jest książeczka sanepidowska?

Książeczka sanepidowska to potoczna nazwa orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jej pełna nazwa to książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych. W ramach książeczki sanepidowskiej wykonuje się badania na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella (badania do celów sanitarno-epidemiologicznych – dawna książeczka zdrowia).

Wyrobienie książeczki sanepidowskiej nie jest trudne, ale za to jest bardzo czasochłonne. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia badań laboratoryjnych przez Sanepid. Książeczka sanepidowska, czyli książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne, jest dokumentem ważnym dla pracowników gastronomii oraz osób, które pracując mają kontakt z dużą liczbą ludzi lub dziećmi do 6. roku życia.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską w Lublinie?

Wyrobienie książeczki zdrowia, tzw. „sanepidowskiej” musimy zacząć od wizyty w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczej przy ul. Pielęgniarek 6 w Lublinie. W okienku informujemy, że chcielibyśmy wykonać badanie na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella w celu otrzymania książeczki zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych (powinniśmy dostać skierowanie na badania od pracodawcy).

Tam też musimy pobrać próbówki (pojemniczki) służące do przechowywania kału – nie musisz za nie płacić (takie pojemniczki możemy również zakupić w aptece). W celu wykonania badania na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella (badania do celów sanitarno-epidemiologicznych) należy pobrać 3 próbki kału przez 3 kolejne dni po jednej każdego dnia, za pomocą kompletu probówek z podłożem transportowym.

Wszystkie 3 próbki należy dostarczyć razem w wyznaczonym dniu w godz. od 7:45 do 10:00 do Punktu Przyjmowania Próbek – wraz z próbkami należy przynieść numer pesel i dowód wpłaty. Punkt przyjmowania próbek do badań epidemiologicznych w Lublinie zlokalizowany jest na parterze budynku A – pokój 121 przy ul. Pielęgniarek 6. Numer telefonu: 81 53-34-188.

Po dostarczeniu trzech próbek czekamy na wyniki. Czas oczekiwania to od 2 do maksymalnie 7 dni roboczych. Po odebraniu wyników, które mogą zostać albo wpisane do książeczki, albo dostarczone w formie wydruku, udajemy się do lekarza medycyny pracy, który wystawia zaświadczenie o tym, że jesteś zdrowy. Ten papierek to orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne. Dawniej — książeczka sanepidu. W Lublinie lekarz medycyny pracy znajduje się m.in. Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy przy ul. Nałęczowskiej 27C.

Lekarz medycyny pracy Lublin

Lekarz medycyny pracy na podstawie badania lekarskiego i wyniku badań laboratoryjnych, wydaje orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Jeśli lekarz wyda orzeczenie o czasowym lub trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania pracy nie będziemy mogli podjąć pracy w gastronomii.

W książeczce jest informacja o terminie jej ważności. Przed upływem ważności książeczki musimy ponownie odwiedzić lekarza (nie ma potrzeby odwiedzania Sanepidu).

Książeczka sanepidowska — cena badań i koszt wyrobienia książeczki w 2020 i 2021 roku

Koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej w Lublinie wynosi ok. 150 zł. W tej kwocie zawiera się cena badania materiału na nosicielstwo nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella, która kosztuje w Sanepidzie 87 zł. Potem czeka Cię badanie lekarskie u lekarza medycyny pracy, za które zapłacisz 50 zł.

Czytaj także: Sprawdź, gdzie uzyskać zaświadczenie o niekaralności w Lublinie

Gdzie kupić książeczkę sanepidowską?

To pytanie zadaje sobie wielu nowych pracowników, którzy nie mieli jeszcze styczności z książeczką sanepidu. Koszt książeczki sanepidowskiej to 1-2 zł. Gdzie kupić książeczkę sanepidowską? Można ją kupić bezpośrednio w sanepidzie (Państwowa Inspekcja Sanitarna), dowolnym sklepie papierniczym lub w internecie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Zanim coś napiszesz sprawdz obowiazujące przepisy.- książeczki sanepidu już nie obowiązują. Konieczne jest zaświadczenie do celów sanitarno epidemiologicznych a orzeczenie lekarskkie lekarza medycyny przcy w nim zawarte jest wydawane na podstawie indywidualnych warunków pracy dostarczonych i określonych przez pracodawcę na jego koszt i ważne jest tylko w tym konkretnym miejscu pracy na czas okreslony w orzeczeniu.
  W celu jego wydania mogą okazać się konieczne wykonanie innych dodatkowych badań wynikajacych z tych warunków, np. po ukończeniu 26 roku życia zdjecie klatki piersiowej.i inne.
  Orzeczenie to powinno być dostosowane do konkretnych warunków pracy, a badanie kału na nosicielstwo może być konieczne wielokrotnie.
  Przepisy te obowiązują nie od tego roku – obudz się redakcjo.i nie upowszechniaj nieprawdziwych ( niezgodnych z prawem pracy) wiadomości.
  Doradzam każdorazowo konsultacje z osobą kompetentną zanim poruszacie temat przepisów prawa pracy.
  Wasz artykół odzwioerciedla typowe dla polskiej mentalności lekceważenie przepisów prawa i brak zrozumienia ich sensu – sprawe trza załatwić i jakoś to będzie.
  Problemem w tej sprawie to dlaczego do tej pory jest po staremu choć oficjalnie jest po nowemu.

 2. Polska jedyny kraj, który tego wymaga w UE…
  I zarazem ponad połowa ma fałszywe badania…

  żałosny kraj i biurokracja..