Krzysztof Żuk złamał ustawę antykorupcyjną. Wojewoda miał prawo wygasić mandat prezydenta Lublina

krzysztof żuk lublin min
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Krzysztof Żuk nie mógł jednocześnie pełnić funkcji samorządowca i zasiadać w radzie nadzorczej PZU Życie w imieniu Skarbu Państwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wydał w lutym 2017 r. zarządzenie stwierdzające wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta Lublin Krzysztofa Żuka. Tym samym przychylił się do zarzutów CBA o złamaniu przez Żuka ustawy antykorupcyjnej.

Wbrew zakazowi pełniąc funkcję samorządowca (prezydenta Lublina – przyp. red) był jednocześnie członkiem rady nadzorczej spółki PZU Życie, od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r., i osiągnął z tego źródła ponad 260 tys. zł dochodów.

I tak w listopadzie 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że Krzysztof Żuk naruszył zapisy ustawy antykorupcyjnej i przyznał rację agentom CBA i wojewodzie. Prezydent Lublina złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, lecz ten dzisiaj (poniedziałek 1 lipca) podtrzymał argumentację WSA. Wyrok jest prawomocny.

Kliknij w przycisk by zapoznać się z oświadczeniem prezydenta Lublina

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Panie zuk proszę nie kreować się na praworządnegoi i zastraszanego,mieszkańcy Lublina w różny sposób wyrażają swoje zdanie, nie zawsze w sposób należyty ale trzeba także wziąć pod uwagę emocje które są odzwierciedleniem pańskich kombinatorskich działań,stare przysłowie mówi złodziej najgłośniej krzyczy łapać złodzieja,pan dodatkowo usiłuje kreować się na porządnego używając do tego tragedii s.p.Pawla Adamowicza.Najzwyczajniej okradł Pan miasto pobierając niesłuszne wynagrodzenie w okresie sprawowania funkcji w radzie nadzorczej, wyrok sądu jest jednoznaczny i prawomocny,a każdy ma prawo Pana nazwać złodziejem.Obecne Pana działania mają na celu zastraszanie ludzi którzy głośno mówią o przekrętach w Pana wykonaniu.

  2. Dajcie mi człowieka a paragraf na niego się znajdzie… Co to będzie jak pismeni zdobędą większość na drugą kadencję? Będą wsadzać prezydentów za kratki.