Kredyty znowu w górę. Podwyżka stóp procentowych w lipcu mniejsza niż przewidywano

Prezes NBP Adam Glapiński
Prezes NBP Adam Glapiński | fot. NBP

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. To mniej niż spodziewali się analitycy. Oznacza to, że główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wzrośnie do 6,5 proc.

Stopy procentowe w górę. O ile?

Czwartkowa podwyżka stóp o 50 pkt. bazowych jest mniejsza niż prognozowana przez analityków, którzy oceniali, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyżkę stopy referencyjnej do poziomu 6,75 proc. Tym samym główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła w lipcu do 6,5 proc., stopa lombardowa do 7 proc., a stopa depozytowa do 6 proc., stopa redyskontowa weksli do 6,55 proc. a stopa dyskontowa weksli do 6 proc.

To dziesiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych NBP w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 r. Rada Polityki Pieniężnej na początku czerwca podniosła stopy procentowe o 75 pkt. bazowych. Dzisiejsza podwyżka stóp oznacza, że dla kredytu na 300 tysięcy złotych rata wzrośnie o kolejne ok. 100 zł.

Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się we wrześniu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.