W sobotni wieczór mieszkańcy Lublina oraz turyści mogli zobaczyć, jak kiedyś działał jeden z elementów systemu obrony miasta. Mowa tu o bronie, która została zamontowana na Bramie Krakowskiej.
W sobotę punktualnie o godz. 20 odbyło się oficjalne podniesienie kraty bronnej na Bramie Krakowskiej. Przy specjalnej oprawie artystycznej, grze świateł, muzyce dawnej i udziale lubelskich grup rekonstrukcyjnych krata bronna została na nowo oddana Bramie Krakowskiej i mieszkańcom Lublina.
W wydarzeniu wzięli udział: Zespół Tańca Dawnego „Belriguardo”, Zespół Werblistów, Sbandieratori Belriguardo – Historyczna Żonglerka Flagami. Krata bronna jest kolejną atrakcją turystyczną obrazującą mieszkańcom i turystom dawny system obronny Starego Miasta.
Krata w całości została wykonana ręcznie z ciosanego drewna dębowego oraz stalowych elementów kutych, a wraz z systemem do opuszczania i podnoszenia waży ponad 3 tony.
To jedyna krata bronna w Polsce, która będzie mogła funkcjonować przez cały rok. – Krata bronna Bramy Krakowskiej została zaprojektowana jako ruchoma i będzie otwierana i zamykana okazjonalnie na przykład podczas różnych imprez kulturalnych, także jako atrakcja turystyczna – wyjaśnia Joanna Bobowska z lubelskiego ratusza.
Koszt przygotowania i zainstalowania kraty bronnej na Bramie Krakowskiej wyniósł 74,5 tys. zł. Za jej przygotowanie odpowiada Roman Czerniec, kowal z Wojciechowa.
Czytaj także: Trwa montaż brony na Bramie Krakowskiej. Prace potrwają do końca sierpnia

Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię