Kościół nie będzie namawiał wiernych do szczepienia. Stanowisko KEP

kościół
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Przyjęcie szczepionki na koronawirusa to sprawa, którą każdy powinien rozstrzygnąć we własnym sumieniu – wynika ze stanowiska Konferencji Episkopatu Polski ws. szczepień na Covid-19.

KEP ogłosił swoje stanowisko w sprawie szczepienia przeciwko Covid-19. Według stanowiska Konferencji Episkopatu Polski przygotowanego przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych wynalezienie szczepionek – z punktu widzenia medycyny prewencyjnej – może być uznane za „szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami”.

Autorzy dokumentu zaznaczają jednocześnie, że nie będą zajmować stanowiska co do możliwych skutków szczepienia w przyszłości, zwracają jednak uwagę na wiele mitów i teorii spiskowych, które nie mają podstaw naukowych i są bardzo szkodliwe społecznie w obliczu pandemii. Jak oświadczył bp prof. Jacek Grzybowski, Episkopat nie będzie apelował do wiernych o poddawanie się szczepieniom przeciwko Covid-19, bo nie taki jest cel wydania stanowiska.

„Decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Jednocześnie należy zauważyć, że szczepienie nie jest jedyną drogą uzyskania odporności na infekcję wirusem SARS-CoV-2. Uzyskuje się ją również drogą naturalną na drodze produkcji przeciwciał przez organizm osoby wyleczonej. Stąd też Zespół zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza zawierającego przeciwciała. Może ono wspomagać leczenie chorych” – podkreśla Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku na temat szczepionek.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.