Koronawirus. Polska od dziś znosi część ograniczeń dot. dystansu społecznego

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Rząd znosi kolejne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa COVID-19. Od dziś na stadiony może wejść więcej kibiców. Zmiany obejmują również branżę eventową, a także imprezy artystyczne i rozrywkowe oraz baseny.

Od soboty 25 lipca zmieniają się zasady związane z zachowaniem dystansu społecznego podczas wydarzeń związanych z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki. Zgodnie z nowymi zasadami więcej osób będzie mogło uczestniczyć m.in. w wydarzeniach organizowanych na stadionach.

Więcej kibiców na trybunach

Zgodnie z nowymi zasadami więcej osób będzie mogło uczestniczyć w imprezach organizowanych w obiektach sportowych. Obowiązująca dotychczas zasada udostępnienia do 25 proc. liczby miejsc na widowni zostanie zastąpiona regułą udostępnienia do 50 proc. liczby miejsc. W przypadku braku wyznaczonych miejsc o 0,5 m zmniejszono odległość, jaka musi być zachowana między widzami. Obecnie dystans ten wynosi 1,5 m. Uczestnicy imprez są wciąż zobowiązani do zakrywania ust i nosów.

Imprezy artystyczne i rozrywkowe

Organizatorzy wydarzeń w kinach, teatrach, salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych, amfiteatrach i muszlach koncertowych – tak jak do tej pory – będą mogli udostępniać maksymalnie 50 proc. liczby miejsc, czyli co drugie miejsce na widowni. W przypadku braku wyznaczonych miejsc odległość między widzami lub słuchaczami będzie musiała wynosić 1,5 m. Wciąż obowiązuje zasada zakrywania nosów i ust przez uczestników wydarzeń.

Imprezy plenerowe

Od 17 lipca obowiązują zasady zapewnienia co najmniej 5 m kw. na osobę, wyznaczenia znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie dystansu oraz wyraźnego oddzielenia i oznaczenia terenu dla widowni, aby uniemożliwić mieszanie się publiczności np. ze spacerowiczami. Uczestnicy imprez plenerowych muszą zachowywać 1,5-metrową odległość od siebie, a także zakrywać nosy i usta, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób.

Baseny i aquaparki – zmiany w limitach osób

W przypadku basenów (krytych i na powietrzu) nie będzie ograniczenia liczby uczestników. Pozostanie ono jednak w aquaparkach. W wodnych parkach rozrywki będzie obowiązywać limit do 75 proc. obłożenia obiektu. Na basenach publiczność będzie mogła zajmować co drugie miejsce na widowni (w rzędach naprzemiennie).

Konferencje, targi, wystawy

Obniżony został maksymalny limit uczestników targów, wystaw, kongresów, czy konferencji – na 1 osobę przypadać ma 2,5 m2. Do tej pory było to 4 m2. Dodatkowo zniesiony został limit 150 osób uczestniczących w tego typu wydarzeniach. Targi, czy kongresy odbywają się zazwyczaj w dużych obiektach, często również ze strefami w przestrzeni otwartej. Co istotne, ich uczestnicy są w pełni identyfikowalni na wypadek pojawienia się ewentualnych zakażeń.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.