Koronawirus coraz bliżej. Stan podwyższonej gotowości w szpitalu SPSK1 w Lublinie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Wojewoda lubelski Lech Sprawka w sobotę rano podjął decyzję o obowiązku pozostawania w stanie podwyższonej gotowości Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie w celu przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Decyzja wojewody lubelskiego Lecha Sprawki została wydana w sobotę rano, po piątkowym spotkaniu wszystkich wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie.

Stan podwyższonej gotowości w lubelskich szpitalach

Według stanu na dzień 29 lutego 2020 r. na godz. 11:00, na terenie województwa lubelskiego nie ma żadnego potwierdzonego badaniami przypadku zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jednak w związku z możliwością wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa lubelskiego i związaną z tym potencjalną koniecznością hospitalizacji i leczenia pacjentów podejrzanych o zakażenie oraz zakażonych wirusem, Wojewoda Lubelski (…) w związku z wnioskiem Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego z dnia 28 lutego 2020 r. nałożył na wybrane podmioty lecznicze, które w swoich strukturach posiadają oddziały zakaźne obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od dnia 28 lutego 2020 r. do odwołania w celu przyjęcia osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego” – czytamy w komunikacie na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przyczyną podjęcia tej decyzji jest zapewnienie możliwości skutecznej izolacji osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2, gdyby taka się pojawiła. Warunkiem powodzenia nierozprzestrzeniania się zagrożenia jest właśnie taka izolacja oraz przestrzeganie przez mieszkańców zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

Stan podwyższonej gotowości obowiązuje do odwołania.

CZYTAJ TAKŻE: Ludzie masowo wykupują maseczki „na koronawirusa”. Pustki w aptekach i hurtowniach

Zebranie wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim

W piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się narada z wojewodami, podczas której zostały podsumowane dotychczasowe działania, omówiona została sytuacja, zweryfikowane procedury oraz omówione plany działania na najbliższe dni.

Premier Mateusz Morawiecki uruchomił dodatkowe 100 milionów złotych, o które za pośrednictwem wojewodów, będą mogły aplikować szpitale na ewentualne uzupełnienia niezbędne w czasie przygotowań do przyjęcia pacjentów, którzy mogą zachorować na koronawirusa. Tworzone są zapasy testów do badania osób potencjalnie zarażonych koronawirusem.

Premier wydał polecenie wojewodom wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. Oznacza to, że wojewoda decyzją administracyjną, pod rygorem natychmiastowej wykonalności, może zlecać działania w szpitalach, które tą podwyższoną gotowość mają utrzymać, np. zwiększenie bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny, zwiększenie obsady personelu, czy podział izby przyjęć i SOR-u na ten z podejrzeniem koronawirusa i grypy i na ten, w którym inni pacjenci, którzy nie mają objawów infekcyjnych, się stawiają. Środki finansowe na te wszystkie działania zapewnia NFZ.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.