Ludzie masowo wykupują maseczki „na koronawirusa”. Pustki w aptekach i hurtowniach

maseczka ochronna shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Polacy od kilku tygodni masowo wykupują maseczki higieniczne. W wielu aptekach i hurtowniach maseczek ochronnych już nie ma od jakiegoś czasu. Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

„Produkt niedostępny”, „Brak towaru”, „Brak w magazynie” – to informacje, które wyświetlają się na stronach internetowych hurtowni medycznych po wpisaniu hasła „maseczki ochronne”, „maski chirurgiczne” czy „maski antywirusowe”.

Większość farmaceutów informuje, że nie mają już maseczek w swoim asortymencie lub zostały ostatnie sztuki. Nie wiadomo też, kiedy następne maski pojawią się w aptekach, ponieważ brakuje ich również w hurtowniach medycznych.

Maseczka na koronawirusa: czy chroni przed zachorowaniem? Kto powinien nosić?

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Cov-2. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

Ochrona przed koronawirusem: częste mycie rąk wodą i mydłem jest konieczne

Według instrukcji zamieszczonych na stronie internetowej WHO, higiena stanowi jeden z najistotniejszych warunków zapobiegania zakażeniu koronawirusem. Mycie rąk mydłem i wodą lub za pomocą żelu antybakteryjnego na bazie alkoholu eliminuje wirusa, który znajduje się na dłoniach.

eb4cd528 854c 416d b549 e21df297d1ed
Jak skutecznie myć ręce

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby. 

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. DLACZEGO NIKT NIE PISZE ZE JEST POTWIERDZONY JEDEN PRZYPADEK KORONAVIRUSA W SZPITALU NA STASZICA?