Kontrowersyjna ankieta w VIII LO w Lublinie. „Czy zgodziłbyś się aby muzułmanin był Twoim przełożonym?”

ankieta
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

„Jak oceniasz warunki materialne swojej rodziny?”, „Jaka jest sytuacja finansowa w Twoim domu?”, „Czy zgodziłbyś się, aby muzułmanin był Twoim przełożonym?” – na te i inne pytania w ankiecie musieli odpowiedzieć uczniowie VIII LO w Lublinie.

A całej sprawie poinformowała nieformalna grupa „Marsz Równości w Lublinie”, do której odezwali się uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Uczniowie w czasie lekcji musieli wypełnić „anonimową” ankietę przygotowaną przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Katolicki Uniwersytet w Niemczech – Katholische Universitat Eichstatt-Ingolstadt.

„Szczegółowość pytań przygotowanych przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Katolicki Uniwersytet w Niemczech budzi nasze największe zaniepokojenie, a także obawy co do tego, gdzie zostaną użyte” – mówią przedstawiciele nieformalnej grupy Marszu Równości w Lublinie.

Wśród pytań, na które uczniowie musieli odpowiedzieć były m.in. „Czy zgodziłbyś się aby muzułmanin był Twoim przełożonym?”, „Homoseksualizm jest niemoralny i powinien być prawnie zakazany?”, „Jak oceniasz warunki materialne swojej rodziny?”, „Jakie są Twoim zdaniem poglądy polityczne Twoich rodziców?” czy „Jaka jest sytuacja finansowa w Twoim domu?”

Co na to dyrektorka szkoły?

Szkoła przekonuje, że nikt nie był zmuszany do wypełnienia ankiety. Jak wyjaśnia Lucyna Mądra, dyrektora VIII LO w Lublinie, ankieta do szkoły trafiła od doktoranta z uczelni wyższej. „Nie mam prawa interesować się treścią pytań, bo to służy nauce. Szkoła ma statutowy obowiązek współpracy z innymi instytucjami edukacyjnymi” – tłumaczy.

Czy Lubelski Kurator Oświaty wiedział o ankiecie?

„Przepisy precyzyjnie określają, że jedynym podmiotem, który może podejmować decyzje dotyczące działań w szkole każdego podmiotu spoza szkoły jest dyrektor tej szkoły. Dotyczy to również szeroko rozumianej współpracy z uczelniami i instytucjami badawczymi. Żaden dyrektor nie ma również obowiązku informowania kuratora o takich działaniach” – informuje Jolanta Misiak, dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

„Lubelski Kurator Oświaty nie był zatem ani informowany o przeprowadzeniu ankiet w VIII LO w Lublinie (bo o tej szkole rozmawiamy), ani – tym bardziej – nie wydawał zgody na ich przeprowadzenie, ponieważ nie istnieje podstawa prawna do jej wydawania przez organy nadzoru pedagogicznego” – dodaje.

Pełną treść ośmiostronicowej ankiety można znaleźć na stronie internetowej marszlublin.pl/media.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.