Kontrola CBA w Lubelskim Urzędzie Skarbowym. Sprawa w prokuraturze

1 5248
Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne po kontroli w Lubelskim Urzędzie Skarbowym wykazało 15,2 mln zł szkody Skarbu Państwa po decyzji podatkowej wydanej na korzyść gminy Lublin. CBA zawiadomiło prokuraturę o złamaniu prawa.

Chodzi o kontrolę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lubelskim Urzędzie Skarbowym, którą przeprowadzono w kwietnia br. Sprawdzono m.in. decyzje o umorzeniu wybranych zaległości podatkowych i innych należności wobec budżetu państwa z lat 2013-17 podjęte przez ten urząd, a dotyczące zarówno firm, jak i osób fizycznych.

Kontrola zakończyła się w połowie sierpnia. – „W wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, że mogło dojść do wyrządzenia szkody w mieniu Skarbu Państwa w tej właśnie wysokości” – mówi Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

CBA złożyło w listopadzie do Prokuratury Okręgowej w Lublinie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby odpowiedzialne w Lubelskim Urzędzie Skarbowym za podjęcie jednej z decyzji podatkowych dotyczących kwoty ponad 15,2 mln zł.

Wykazane przez CBA nieprawidłowości dotyczyły 2013 r. i 2014 r. Wówczas Urząd zdecydował o umorzeniu gminie Lublin 12,8 mln zł nienależnie otrzymanych wpływów z podatku od czynności cywilnoprawnych, które powinien zwrócić podatnikowi. W sumie, w raz opłatami i odsetkami, gminie Lublin umorzono zaległości w wysokości ponad 15,2 mln zł.

Ustalenia CBA wskazują, że Gmina Lublin, która nie była w tej sprawie podatnikiem, miała obowiązek zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych z powodu uprzedniego zwrotu tego podatku przez Lubelski Urząd Skarbowy dla podatnika jakim była PGE SA z tytułu podwyższenia kapitału akcyjnego i późniejszego jej anulowania.

„Z posiadanych informacji wynika, że wbrew przepisom ustawy o finansach publicznych umorzona Gminie Lublin należność nie została wykazana w obwieszczeniu ogłaszanym w wojewódzkim dzienniku urzędowym” – dodaje Kaczorek.

Obecnie sprawa jest w prokuraturze. Za nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej kodeks karny przewiduje pozbawienie wolności od roku do 10 lat.

Czytaj także: Ponad 15,2 mln zł szkody na rzecz Skarbu Państwa. Komentarz ratusza

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.