Kontrola CBA w lubelskim ratuszu. Chodzi o przedłużającą się budowę Dworca Metropolitalnego

Budowa Dworca Metropolitalnego w Lublinie
Budowa Dworca Metropolitalnego w Lublinie | fot. Miasto Lublin

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje Urząd Miasta Lublin. Chodzi o wydane decyzje w sprawie budowy Dworca Metropolitalnego. Ratusz podkreśla, że udostępnia wszystkie dokumenty.

CBA przygląda się budowie Dworca Metropolitalnego

Funkcjonariusze Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie prowadzą od 29 maja kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie umowy na budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (ZCK) dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF), zawartej pomiędzy Gminą Lublin, Zarządem Dróg i Mostów w Lublinie oraz Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie, a wykonawcą spółką BUDIMEX S.A.

„Zakończenie kontroli planowane jest na dzień 28 sierpnia 2023 r. Zgodnie z treścią ustawy o CBA, kontrola może zostać przedłużona o kolejne 6 miesięcy” – informuje w komunikacie zespół prasowy CBA.

Termin zakończenia budowy był już trzykrotnie przekładany. Najpierw z końca lipca 2022 r. na 28 lutego 2023 r., a po kolejnym aneksie na 15 maja 2023 r. W maju lubelski magistrat podpisał z wykonawcą kolejny aneks do umowy. Budimex dostał dodatkowe 158 dni. Dworzec Lublin (oficjalna nazwa Dworca Metropolitalnego) powinien być gotowy do 20 października 2023 r.

Lublin pompuje kolejne miliony w dworzec

Projekt podzielony jest na kilka zadań. Zadania 1, 3 i 4 to zakres jednej umowy, która dotyczy budowy budynku dworca wraz z placem peronów odjazdowych i przyjazdowych, przebudowy placu Dworcowego oraz przebudowy sąsiadujących dróg ul. Dworcowej, Młyńskiej, 1 Maja, Pocztowej oraz Gazowej, a także ronda Sportowców. Z kolei zadanie 2 dotyczyło budowy nowego zjazdu z ul. Lubelskiego Lipca ’80 do ul. Dworcowej oraz budowa łącznika ul. Dworcowej i al. Piłsudskiego. Natomiast zadanie 5 i 6 to rozbudowa ul. Krochmalnej oraz rozbudowa wodociągu kolidującego z obszarem inwestowania plus budynek socjalno-techniczny. Zadania 2, 5 i 6 zostały już zakończone.

Do tej pory, wartość umowy podpisanej z firmą Budimex dotyczącej zadań 1, 3 oraz 4 wraz z aneksami wynosi około 252 mln zł (pierwotna wartość umowy około 231,5 mln zł plus wartość podpisanych aneksów – 21,2 mln zł). Natomiast całkowita wartość projektu wynikająca z podpisanej umowy na dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim to prawie 340 mln zł, z czego blisko 194 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

„Biorąc pod uwagę kompleksowe ujęcie całego zadania w autopoprawce do projektu uchwały w sprawie uchwały budżetowej Lublina na 2023 r. zapisano łączną kwotę zadania – ponad 408 mln zł brutto. Składa się na nią m.in. wartość umów podstawowych z aneksami, umowy na dokumentację i nadzór autorski, Inżyniera Kontraktu, przyłączeniowe oraz na przegłębienie pod schody ruchome czy wykup gruntów, a także wartość ugody z Budimexem” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Jak wskazuje ratusz, „kwota 408 mln zł brutto uwzględnia już wydatkowane do tej pory środki oraz zakłada pewną rezerwę środków na roboty zamienne, roboty dodatkowe oraz przekroczenia kosztorysowe”.

Tyle kosztował do tej pory Dworzec Lublin:

  • umowy na dokumentację i nadzór autorski, Inżynier Kontraktu, przyłączeniowe – 6,6 mln zł brutto
  • wykup gruntów – 30 mln zł brutto
  • umowa na przegłębienie pod schody ruchome – 1,1 mln zł brutto
  • umowa podstawowa wraz z aneksami dla zadań 1, 3 i 4 – 252,7 mln zł brutto
  • ugody z Budimexem: 60 mln zł brutto (49 mln zł netto)
  • umowy z aneksami dla zadań 5 i 6 – 21,8 mln zł brutto
  • umowy z aneksami dla zadania 2 – 13,6 mln zł brutto

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.