Koniec z wizami do USA. Sprawdź, kto wyjedzie do Stanów Zjednoczonych bez wizy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego oznacza, że Polacy już wkrótce będą mogli podróżować do USA w celach turystycznych i służbowych bez konieczności uzyskania wizy.

W piątek prezydent USA Donald Trump podpisał dokumenty pozwalające na włączenie Polski do Visa Waiver Program (programu ruchu bezwizowego). Włączenie Polski do programu było możliwe dzięki spadkowi wskaźnika odmów wiz, który spadł do poziomu 2,8 proc.

Przynależność danego kraju do VWP umożliwia jego obywatelom podróżowanie do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i służbowych, bez konieczności uzyskania wizy, na okres maksymalnie 90 dni.

W praktyce Polacy wybierający się do USA oszczędzą 160 dolarów na wniosku wizowym. Przed wyjazdem do USA bez wizy konieczna będzie rejestracja w systemie ESTA (Electronic System for Travel Authorization, czyli Elektroniczny System Autoryzacji Podróży). Obecnie ESTA kosztuje 14 dolarów i jest ważna przez 2 lata.

Oprócz rejestracji w systemie ESTA trzeba będzie mieć też bilet powrotny i paszport biometryczny (paszport z chipem). Ostateczną decyzję czy zostaniemy wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych, podejmuje oficer U.S. Customs and Border Protection Agency (CBP).

Kiedy polecimy do USA bez wiz?

Podróżowanie bez wizy będzie możliwe, gdy zostaną zakończone procedury administracyjne rządu Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj trwają one od 3 do 5 miesięcy.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.