Ważny temat? Prześlij newsa!

Koniec z drogim wynajmem dla studentów? KUL buduje nowy akademik na Poczekajce

Dominik Wąsik

  • Data publikacji: 22 kwietnia 2026, 15:15
  • Inwestycje

Kampus KUL przy ul. Konstantynów przejdzie prawdziwą rewolucję. Ruszyła budowa nowego domu studenckiego, który ma być odpowiedzią na rekordowe ceny najmu w Lublinie. To jednak nie wszystko – cały teren Poczekajki zmieni się nie do poznania, oferując studentom udogodnienia, o których sami zdecydowali w głosowaniu.

Budowa akademika KUL na Poczekajce

fot. KUL

Uczelnia inwestuje w bazę socjalną, reagując na drastycznie rosnące ceny najmu mieszkań na prywatnym rynku. Nowy 7-piętrowy akademik powstaje na kampusie Poczekajka przy ul. Konstantynów i ma być gotowy za dwa lata. Inwestycja o wartości blisko 56 mln zł całkowicie zmieni oblicze tej części miasta.

advertisement

Sprawdź, co oferują i czego szukają mieszkańcy Lublina

Standard jak w hotelu

W nowym budynku znajdzie się 51 nowoczesnych segmentów. Każdy z nich będzie składał się z dwóch jednoosobowych pokoi, aneksu kuchennego oraz prywatnej łazienki. To koniec z obrazem starych akademików z ogólnodostępnymi sanitariatami na korytarzu.

Studenci będą mieli do dyspozycji nie tylko pokoje, ale i imponującą strefę wspólną. W planach jest sala kinowa, siłownia, pokój gier oraz specjalne wyciszone strefy do cichej nauki. Całość zostanie w pełni wyposażona w nowoczesne meble, sprzęt AGD oraz szybkie łącza internetowe.

Studenci sami wybrali atrakcje

Władze KUL przy projektowaniu kampusu wzięły pod uwagę głos samych zainteresowanych. W internetowym głosowaniu studenci wskazali, jakie udogodnienia są dla nich najważniejsze. Na liście zwycięskich pomysłów znalazły się kapsuły akustyczne do nauki, tężnia solankowa, a nawet strzelnica kontenerowa.

Rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, podkreśla, że za dwa lata ten obszar będzie nie do poznania. Oprócz budowy akademika trwa wielka rewitalizacja całego kampusu. Powstaną nowe drogi, bezpieczne oświetlenie, monitoring oraz nowoczesne wiaty rowerowe i miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Wielka zmiana za 56 milionów

Inwestycja jest możliwa dzięki ogromnemu wsparciu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało na ten cel ponad 54 mln zł. Budową zajmuje się firma Texom S.A., a pierwsi studenci powinni wprowadzić się do nowych wnętrz w 2027 roku.

Lokalizacja nowego domu studenckiego jest strategiczna. Akademik powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie budynków, w których kształcą się przyszli lekarze i biotechnolodzy. To ważny krok dla Lublina, który mimo niżu demograficznego, w ostatnim roku zanotował wzrost liczby studentów.

Budowa akademika KUL na Poczekajce
fot. KUL
Wizualizacja akademika KUL na Poczekajce
fot. KUL

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Redaktor naczelny Spotted Lublin, związany z portalem od jego powstania w 2016 roku. Na co dzień śledzi to, czym żyje miasto – od zdarzeń drogowych, przez miejskie inwestycje, po historie mieszkańców. Specjalizuje się w sprawach codziennych, które realnie wpływają na życie lokalnej społeczności. Jego materiały były wielokrotnie cytowane przez ogólnopolskie media, m.in. Onet, Interię i RMF24. Zna Lublin od podszewki – i stara się, by mieszkańcy byli zawsze na bieżąco.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check