Koniec z darmowym ładowaniem „elektryków” na stacjach Orlen

samochod elektryczny
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

PKN Orlen rozpoczął w środę pobieranie opłat za ładowanie aut elektrycznych na wybranych swoich stacjach. Cena za 1 kWh zaczyna się od 1,43 PLN.

Od początku 2020 r. koncern PKN Orlen przyłączył do sieci 28 szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych, a kolejne czekają na odbiory. Zakończył się również okres testowy, w którym korzystanie z ładowarek było bezpłatne. Od środy 9 grudnia, w pięciu lokalizacjach, za ładowanie aut elektrycznych wprowadzona została opłata. Docelowo będzie ona obowiązywała w całej sieci ładowarek PKN Orlen.

W sieci PKN Orlen funkcjonuje obecnie 67 stacji szybkiego ładowania o mocy 50 i 100 kW, a kolejne są w fazie realizacji. Są one zlokalizowane głównie przy stacjach paliw Orlen, wzdłuż najważniejszych tras komunikacyjnych. Wyposażone są one w złącza DC tj. CHAdeMO, CCS a także AC Typ 2, obsługujące wszystkie typy samochodów elektrycznych dostępnych na świecie.

„Stawiamy na rozwój sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych na naszych stacjach paliw, tak aby nasi klienci mogli bezpiecznie i swobodnie poruszać się po całym kraju. PKN Orlen posiada już 67 stacji ładowania, a kolejne 83 powinniśmy oddać do użytku do końca 2021 r. Wprowadzamy opłaty, dzięki którym finansowany będzie m.in. dalszy rozwój tej działalności” – mówi Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki.

Cennik ładowania aut elektrycznych na stacjach Orlen

  • AC – 1,43 PLN/kWh
  • DC 50 kW – 1,99 PLN/kWh
  • DC (˃50)/100/150kW – 2,39 PLN/kWh
  • Postój – 0,4 PLN/min* 

Opłata za postój będzie naliczana po 45 minutach od rozpoczęcia ładowania dla złączy DC o mocy 50/100/150 kW lub po 60 minutach dla złączy AC. Całkowity koszt sesji ładowania jest sumą opłaty za ładowanie PLN/kWh i PLN/min za postój po przekroczeniu czasu granicznego. Przed rozpoczęciem sesji ładowania na karcie płatniczej zostanie zablokowana kwota 200 zł na poczet ładowania DC albo 150 zł za AC.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.