Dzisiaj w nocy dobiegł końca drugi sezon rowerów miejskich w Lublinie. Na przestrzeni ośmiu miesięcy odnotowano ponad 436 tysięcy wypożyczeń. Na wiosnę przybędzie dwa razy więcej rowerów i stacji.
Lubelski Rower Miejski został uruchomiony 19 września ubiegłego roku. W debiutanckim sezonie lubelska sieć była drugim największym systemem tego typu w Polsce (40 stacji i 40 rowerów), co pozwoliło na odnotowanie bardzo dobrego wyniku otwarcia: 128 644 wypożyczeń i 22 218 rejestracji użytkowników w ciągu 2,5 miesiąca.
W tym roku system wystartował w drugiej połowie marca. W momencie inauguracji po przerwie zimowej użytkownicy mieli do dyspozycji sieć o takiej samej skali jak w 2014 roku. W ciągu kolejnych miesięcy natężenie wynajmów i rosnąca popularność systemu spotkały się z zainteresowaniem lokalnych przedsiębiorców. Dzięki temu Lubelski Rower Miejski rozbudowano o trzy stacje sponsorskie (Lublin Plaza, Atrium Felicity i Tarasy Zamkowe) oraz 30 jednośladów – do 43 wypożyczalni i 430 rowerów.
Koniec sezonu, powrót już na wiosnę
Rowery trafią do magazynów i w trakcie zimowej przerwy przejdą konserwację. Na wiosnę będzie ich dwa razy więcej w ramach rozbudowy systemu. Będą one nie tylko nowsze, ale i bardziej komfortowe, bo Ratusz zażyczył sobie jednośladów pięciobiegowych, a te, które zniknęły dziś z ulic mają tylko trzy przerzutki.
Dorośli dostaną 421 nowych rowerów, z czego 21 znajdować będzie się w Świdniku. Dla dzieci przewidziano dodatkowo 20 jednośladów w dwóch wypożyczalniach w pobliżu Ogrodu Saskiego. Nowych wypożyczalni z dużymi jednośladami będzie 45 (w tym 5 w Świdniku).
Sieć wypożyczalni liczyć będzie więc w sumie 90 lokalizacji i 891 rowerów – pod względem wielkości ustępować będzie jedynie stołecznemu Veturilo, będącemu jedną z dziesięciu największych realizacji tego typu w Europie.
Zarówno nowe wypożyczalnie, jak i nowe jednoślady powinny być dostępne do końca marca, bo 1 kwietnia zacznie się nowy sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego.
Podsumowanie sezonu 2015
Tegoroczny sezon kończy się wynikiem ok. 435 tysięcy wypożyczeń. Rekordowy był maj, gdy po publiczne jednoślady sięgano 81 tys. razy. Również w maju zarejestrowało się najwięcej nowych użytkowników: niemal 5400.
Od 20 marca do końca listopada, statystycznie co 44 sekundy w Lublinie odnotowywano wypożyczenie roweru miejskiego, a co 17 minut – rejestrację nowego użytkownika. Średni czas pojedynczego wypożyczenia wynosił w sezonie 2015 ok. 20 minut.
Od 19 września 2014, rowery miejskie w Lublinie wynajmowano w sumie 565 609 razy, a w systemie zarejestrowało się 41 360 osób. Rekordzista skorzystał z systemu LRM 1197 razy, co znaczy, że poruszał się na publicznych jednośladach średnio 4,7 razy codziennie od 20 marca do końca listopada.
W zeszłym roku rekordowy był październik z wynikiem 75 tys. wypożyczeń, podczas gdy tegoroczny był niemal trzy razy słabszy z wynikiem 42 tys.
Dodaj swój komentarz