Koniec obowiązkowych prac domowych w szkołach, religia i etyka nie będą wliczane do średniej oceny

Uczeń rozwiązujący pracę domową
Uczeń rozwiązujący pracę domową | fot. Adobe Stock

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zadań domowych w szkołach podstawowych i niewliczania ocen z religii i etyki do średniej ocen.

Koniec obowiązkowych prac domowych w szkołach podstawowych

Już od 1 kwietnia w klasach IV-VIII pisemne lub praktyczno-techniczne zadania domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane a w klasach I-III prace domowe nie będą zadawane w ogóle (poza ćwiczeniami usprawniającymi tzw. motorykę małą np. ćwiczenie ruchów dłoni i palców).

„Uczniowie zyskają więcej czasu na bieżące powtórki i naukę do lekcji oraz na spokojne przygotowywanie się do sprawdzianów i kartkówek. Będą mogli skorzystać też z większej liczby zajęć dodatkowych” – wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nowe przepisy nie oznaczają zniesienia obowiązku uczenia się w domu, tj. nauki czytania w przypadku najmłodszych uczniów, czytania lektur, przyswojenia określonych treści, słówek z języków obcych, czy powtarzania materiału omówionego podczas lekcji.

Religia i etyka nie będą wliczane od średniej oceny

Opublikowane rozporządzenie zawiera również zapisy dotyczące niewliczania ocen z przedmiotów dodatkowych, w tym religii i etyki do średniej ocen. Ta zmiana wejdzie w życie 1 września, czyli od kolejnego roku szkolnego.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.