Koniec z czarnymi plombami w zębach. Jest unijny zakaz

dentist 428649 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Dentyści nie mogą już zakładać amalgamatowych (czarnych) plomb dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym. Zakaz wszedł w życie 1 lipca. Wprowadziło go rozporządzenie Parlamentu Europejskiego.

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej poinformowała, że w związku z wejściem w życie unijnych przepisów od 1 lipca 2018 r. nie można stosować amalgamatu stomatologicznego (czarnych plomb) w leczeniu zębów mlecznych, u dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiet ciężarnych lub karmiących.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy „lekarz dentysta uzna to za absolutnie niezbędne z uwagi na szczególne potrzeby medyczne pacjenta”.

– „Zakaz ten dotyczy zarówno lekarzy dentystów realizujących kontrakt z NFZ, jak również lekarzy dentystów, którzy nie działają na podstawie umowy z Funduszem” – czytamy w komunikacie Komisji Stomatologicznej NRL.

Zakaz stosowania amalgamatów jest konsekwencją m.in. podpisania przez państwa Unii Europejskiej międzynarodowej konwencji w sprawie ograniczenia używania rtęci. Plomby amalgamatowe ją zawierają.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.