Ważny temat? Prześlij newsa!

Kolejne przypadki wścieklizny na Lubelszczyźnie: lis zaatakował człowieka. Zaplanowano odstrzał lisów i jenotów

Spotted Lublin

Na Lubelszczyźnie odnotowano kolejne przypadki wścieklizny, w tym atak chorego lisa na człowieka, który spacerował z psem po lesie. Łącznie w regionie potwierdzono już 25 ognisk tej groźnej choroby, co skłoniło służby do zaostrzenia działań prewencyjnych. Wśród zaplanowanych środków znajdują się obowiązkowe szczepienia zwierząt domowych oraz odstrzał sanitarny lisów i jenotów. Wzrost liczby ognisk wścieklizny […]

Lis

fot. pixabay.com

Na Lubelszczyźnie odnotowano kolejne przypadki wścieklizny, w tym atak chorego lisa na człowieka, który spacerował z psem po lesie. Łącznie w regionie potwierdzono już 25 ognisk tej groźnej choroby, co skłoniło służby do zaostrzenia działań prewencyjnych. Wśród zaplanowanych środków znajdują się obowiązkowe szczepienia zwierząt domowych oraz odstrzał sanitarny lisów i jenotów.

Wzrost liczby ognisk wścieklizny na Lubelszczyźnie

Na Lubelszczyźnie wciąż rośnie liczba ognisk wścieklizny. Do 26 listopada potwierdzono już 25 przypadków tej niebezpiecznej choroby, przy czym aż 14 z nich stwierdzono w listopadzie. Ostatnie trzy ogniska – dotyczące psa, lisa i sarny – zlokalizowano w powiecie tomaszowskim. Zarażony pies pochodził z gospodarstwa, sarna została znaleziona martwa na polu, natomiast lis zaatakował spacerującego z psem po lesie mężczyznę. W obronie własnej człowiek zabił drapieżnika i przekazał go do badań.

Jak informuje Agnieszka Smyl, Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, choroba występuje głównie u dzikich zwierząt, takich jak lisy, jenoty czy sarny, ale także u zwierząt domowych, w tym kotów i psów. Wyjątkowo stwierdzono przypadek wścieklizny u krowy.

>>> Zobacz także: Stwierdzono kolejny przypadek wścieklizny w woj. lubelskim. Tym razem u kota

Obszary zagrożone i obowiązek szczepień

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wyznaczył obszary zagrożone wścieklizną, obejmujące cały powiat tomaszowski oraz części powiatów zamojskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego i biłgorajskiego. Na tych terenach obowiązkowe są szczepienia psów i kotów powyżej trzeciego miesiąca życia. Policja oraz powiatowi lekarze weterynarii kontrolują przestrzeganie tych przepisów. W przypadku uchylania się od obowiązku szczepienia funkcjonariusze nakładają mandaty, a w skrajnych przypadkach kierują sprawy do sądu.

Weterynarze apelują, by szczepić także koty i inne zwierzęta, nawet jeśli nie znajdują się na obszarach zagrożonych. „To kluczowe dla ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby, szczególnie w obecnej sytuacji epidemiologicznej” – podkreśla Smyl.

Plany odstrzału sanitarnego

Jednym z działań prewencyjnych jest wprowadzenie odstrzału sanitarnego dzikich drapieżników, głównie lisów i jenotów. Jak wyjaśnia Agnieszka Smyl, decyzję tę podjęto ze względu na zagęszczenie populacji tych zwierząt i ich rolę w rozprzestrzenianiu się wścieklizny. Odstrzał zaplanowano do końca lutego przyszłego roku, a jego szczegóły ustalą powiatowi lekarze weterynarii we współpracy z kołami łowieckimi.

„Musimy jak najszybciej ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt” – mówi wicewojewoda Andrzej Maj.

Wpływ sytuacji na Ukrainie

Eksperci zwracają uwagę na wpływ migracji zwierząt z Ukrainy, gdzie działania prewencyjne, takie jak szczepienia dzikich lisów, zostały ograniczone z powodu wojny. W ciągu trzech kwartałów 2024 roku na Ukrainie wykryto ponad 800 ognisk wścieklizny, co przekłada się na wzrost ryzyka w regionach przygranicznych Polski.

„To sytuacja, która wymaga od nas szczególnej uwagi i ścisłego przestrzegania zaleceń służb” – podkreśla wojewoda Komorski. Władze prowadzą akcje informacyjne we współpracy z kuratorium oświaty i policją, apelując o ostrożność w kontaktach z dzikimi zwierzętami i regularne szczepienia zwierząt domowych.

Apel o odpowiedzialność

Służby przypominają, by unikać kontaktu z dziwnie zachowującymi się zwierzętami i informować o takich przypadkach odpowiednie instytucje. Szczególną ostrożność powinni zachować rodzice, nauczyciele i opiekunowie dzieci.

W obliczu rosnącej liczby przypadków wścieklizny prewencja i odpowiedzialność każdego mieszkańca województwa mogą okazać się kluczowe w walce z chorobą.

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check