Kolęda 2020/2021. Ksiądz po kolędzie odwiedzi domowników? Episkopat zdecydował

kolęda wizyta duszpasterska
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Kolęda 2020/2021. Tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca.

Wizyta duszpasterska nazywana potocznie „kolędą” to zwyczaj odwiedzania domów parafian przez księdza. Celem kolędy jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie go oraz błogosławieństwo dla rodziny na najbliższy rok. Dla księdza wizyta duszpasterska to też okazja do bliższego poznania swoich parafian.

Kolęda 2020/2021. Czy księża będą chodzić po domach?

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że każdy biskup decyduje o tym, w jakiej formie przeprowadzić tegoroczną kolędę, w zależności od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie.

„W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się Msze św. dla parafian w kościele” – zauważył ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

„Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji. Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

To samo tyczy się dyspens udzielanych przez księży biskupów od Mszy świętej w Uroczystość Bożego Narodzenia.

„Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji” – powiedział ks. Gęsiak.

Jak będzie wyglądała kolęda w archidiecezji lubelskiej. Kliknij tutaj.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.