Kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego? [KALENDARZ WYBORCZY]

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu | fot. Gabor KOVACS

Europa stoi w obliczu kolejnego ważnego momentu w swoim życiu politycznym – wyborów do Parlamentu Europejskiego. To wydarzenie, które co pięć lat stanowi kamień milowy dla demokracji w Unii Europejskiej. Sprawdź, kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.

Za nami wybory do Sejmu i Senatu 2023. W niedzielę 15 października Polacy zagłosowali na posłów i senatorów. Frekwencja była rekordowa i wyniosła ponad 74 proc. Najwięcej głosów zdobył PiS, potem KO i Trzecia Droga. Oto wyniki głosowania:

  • Prawo i Sprawiedliwość – 35,39 proc.
  • Koalicja Obywatelska – 30,70 proc.
  • Trzecia Droga – 14,40 proc.
  • Nowa Lewica – 8,61 proc.
  • Konfederacja – 7,16 proc.

Zobacz, jak głosowali mieszkańcy Lublina: Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu w Lublinie. Kto wygrał? Wyniki PKW

Kiedy wybory do Parlamentu Europejskiego?

W 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które organizowane są co 5 lat. Poprzednie miały miejsce w maju 2019 r. Zgodnie z kalendarzem wyborczym Unii Europejskiej na nowych parlamentarzystów zagłosujemy między 6 a 9 czerwca 2024. Termin ten został potwierdzony przez państwa członkowskie na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego zarządza prezydent nie później niż 90 dni przed ich terminem. Muszą się one odbyć w Polsce w dniu ustawowo wolnym od pracy, więc będzie to prawdopodobnie niedziela 9 czerwca 2024. Przypomnijmy, że ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się 23–26 maja 2019 roku.

Ile członków Parlamentu Europejskiego?

Parlament Europejski jest jednym z dwóch organów ustawodawczych Unii Europejskiej (drugim jest Rada Unii Europejskiej). Składa się on z przedstawicieli wybranych przez obywateli państw członkowskich. Liczba przedstawicieli z każdego państwa zależy od jego liczby ludności, co zapewnia pewien stopień proporcjonalności. W Parlamencie Europejskim zasiada 52 posłów z Polski.

Co robi Parlament Europejski?

Parlament ma kompetencje do przyjmowania, modyfikowania i odrzucania aktów prawnych, które stanowią podstawę prawa unijnego. Te akty obejmują dyrektywy, rozporządzenia i decyzje, które regulują różne aspekty życia w UE, od polityki handlowej po ochronę środowiska.

PE sprawuje kontrolę nad Komisją Europejską, która jest władzą wykonawczą UE. Parlament może zatwierdzać lub odrzucać kandydatury komisarzy, a także ma prawo interpelacji i przeprowadzania przesłuchań z komisarzami. Parlament ma także uprawnienia do udzielania absolutorium w odniesieniu do wykonania budżetu.

Podsumowując: Parlament Europejski ma kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji na poziomie Unii Europejskiej i jest istotnym elementem systemu demokratycznego w UE. Działa na rzecz reprezentowania obywateli, kontrolowania władzy wykonawczej oraz kształtowania polityki i prawodawstwa unijnego.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.