Kibice piłkarskiej drużyny Motoru nie chcą żużla na Arenie Lublin. Napisali list do prezydenta

GERHAND Motor Lublin vs Stal Gorzów 35

Stowarzyszenie Kibiców Motoru Lublin „Motorowcy” napisali list do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Chodzi o pomysł przeniesienia na czas budowy stadionu żużlowego meczów żużlowych na Arenę Lublin.

Prezentujemy pełną treść listu Stowarzyszenia Kibiców Motoru Lublin „Motorowcy” skierowany do prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka oraz przedstawicieli Rady Miasta Lublin (pisownia oryginalna).

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowni Przedstawiciele Rady Miasta Lublin,

występując w imieniu społeczności kibiców skupionych wokół klubu piłkarskiego Motor Lublin pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie w związku z sytuacją sportową jaka panuje w Klubie przez ostatnie lata oraz pojawiającymi się w mediach wypowiedziami Pana Prezydenta i osób blisko z Panem współpracujących, takich jak radna Marta Wcisło, sugerującymi przeniesienie meczów żużlowych rozgrywanych przez klub Speed Car Motor Lublin na stadion Arena Lublin, co uniemożliwiłoby dalsze funkcjonowanie na nim drużyny piłkarskiej.

Sytuacja ta budzi olbrzymie rozgoryczenie w licznym środowisku Lublinian związanych z Motorem, pamiętających czasy świetności tego Klubu. Co więcej, szczególne zaniepokojenie budzi również roztaczana ostatnio wizja utraty możliwości rozgrywania meczów piłkarskich na stadionie piłkarskim Arena Lublin, która do tej pory stanowiła jeden z niewielu atutów, jakimi mógł legitymować się Klub przy prowadzeniu rozmów z podmiotami zainteresowanymi nawiązaniem z nim współpracy. W opinii Stowarzyszenia takie działanie doprowadzi do dalszej marginalizacji Motoru Lublin i może nieuchronnie przyczynić się do całkowitego sportowego upadku silnej i wciąż rozpoznawalnej w całym kraju marki, zaś licznych kibiców tej dyscypliny sportu skaże na długoletnie oglądanie gry ukochanej drużyny w warunkach nieprzystających współczesnym standardom.

Arena Lublin powstała z myślą o rozgrywaniu meczów piłkarskich. Wielokrotnie odkładana w czasie inwestycja, kilkukrotnie zmieniające się koncepcje lokalizacji stadionu piłkarskiego, znalazły w końcu swój długo wyczekiwany finał w postaci obecnej piłkarskiej Areny Lublin. Docelowo miała stanowić dom dla Motoru Lublin oraz gościć większe imprezy piłkarskie stanowiące promocję dla naszego Miasta (m.in. Mistrzostwa Europy U-21, Mistrzostwa Świata U-20). To dlatego obiekt, który kosztował 136 milionów złotych, jest typowo piłkarski z odpowiednią infrastrukturą, wentylacją oraz podłożem. Przebudowa tego stadionu na obiekt żużlowy poniesie za sobą wielomilionowe koszty a przy tym pozbawi nasz klub rozgrywania tam spotkań. Nie jest również możliwe stwierdzenie, że eksploatacja żużlowa Areny Lublin pozwoliłaby na szybki powrót drużyny piłkarskiej na murawę stadionu. Istnieje obawa, że decyzję taką podjęto bez przeprowadzenia ekspertyz lub badań, które odpowiedziałyby, jaki wpływ na konstrukcję stadionu piłkarskiego będą miały regularne rozgrywki żużlowe, zwiększone drgania, emisja spalin i gazów oraz hałas.

Jak trudna do zaakceptowania jest ewentualna decyzja o przeniesieniu meczów żużlowych na Arenę Lublin kosztem drużyny piłkarskiej, tak kompletnie niezrozumiałym jest fakt pomijania kibiców Motoru w dyskusji związanej z taką koncepcją. Jako stowarzyszenie reprezentujące fanów najbardziej utytułowanego lubelskiego klubu piłkarskiego chcemy stanowczo zaprotestować przeciwko wszelkim nieprzemyślanym działaniom podyktowanym impulsem aktualnych sukcesów sportowych klubu żużlowego, które mogłyby być krzywdzące dla rozwoju innych dyscyplin sportowych i stwarzać potencjalny konflikt pomiędzy ich kibicami.

Kierując się troską o przyszłość Motoru oraz mając na uwadze dobro całego lubelskiego sportu uprzejmie prosimy więc Pana o niezwłoczne ustosunkowanie się do następujących kwestii:

1. Czy prawdą jest, że przewiduje Pan możliwość przeniesienia rozgrywek żużlowych na stadion Arena Lublin przy ul. Stadionowej 1 w Lublinie?

2. Czy podjęcie tej decyzji zostało poprzedzone badaniami i/lub ekspertyzami jaki wpływ na stadion piłkarski wybudowany za 136 milionów złotych będą miały regularne rozgrywki ligi żużlowej?

3. W przypadku przeniesienia drużyny Speed Car Motor Lublin na Arenę Lublin, na jakim wówczas obiekcie swoje mecze piłkarskie będzie rozgrywać drużyna piłkarska Motoru Lublin?

4. Jakie plany ma Miasto Lublin wobec dalszej przyszłości klubu Motor Lublin S.A.?”

Komentarz ratusza w sprawie nadesłanego listu przez kibiców piłkarskiej drużyny Motoru Lublin

W przygotowaniach do budowy nowego stadionu żużlowego rozważane są dwa warianty prowadzenia inwestycji. Pierwszy, uważany za optymalny, zakłada budowę obiektu w nowej lokalizacji. W tym wariancie mecze drużyny Speed Car Motor Lublin do czasu zakończenia budowy nowego stadionu obywałyby się na stadionie przy Al. Zygmuntowskich 5. Drugim wariantem jest czasowa adaptacja stadionu Arena Lublin na potrzeby rozgrywania meczów żużlowych w okresie przebudowy stadionu przy Al. Zygmuntowskich 5. Stanie się to potencjalnie możliwie po zakończeniu okresu trwałości projektu czyli po grudniu 2020 roku (od stycznia 2021).

Jednocześnie w I kwartale 2020 roku zlecone zostanie opracowanie analizy możliwości dostosowania Areny Lublin dla potrzeb rozgrywek żużlowych, w tym określony zostanie wpływ, jaki na konstrukcję stadionu będą miały czynniki towarzyszące rozgrywkom żużlowym, m. in. emisja spalin, zwiększone drgania i hałas.

Mamy pełną świadomość, iż ostateczna decyzja o czasowym przeniesieniu meczów żużlowych na Arenę Lublin wiąże się z koniecznością zapewnienia obiektu zastępczego dla potrzeb piłki nożnej. W tym zakresie analizowane są różne scenariusze.

Motor Lublin S.A. jest spółką miasta, co gwarantuje klubowi (od lat) stabilne finansowanie. Odpowiedzialność Gminy Lublin nie ogranicza się jedynie do zabezpieczenia finansowego drużyny, ale przejawia się w trosce o przyszłość klubu” – pisze Katarzyna Duma, rzecznik prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. „…stwarzać potencjalny konflikt pomiędzy ich kibicami.” To stwierdzenie w pelni opisuje ten Klub i kibiców jeżeli w takich kategoriach już teraz się myśli 🙁

  2. „… upadku silnej i wciąż rozpoznawalnej w całym kraju marki” – coś się tym kibicom popier…. w głowach. Zamiast słowa rozpoznawalnej to powinni napisać: skompromitowanej , i drugie ” …stwarzać potencjalny konflikt pomiędzy ich kibicami.” – i jeszcze straszą. No kultura pełną gębą. Tylko pozazdrościć.

  3. przygladam sie wszystkim wydarzeniom w lublinie bardzo uwaznie z ogromnej perspektywy.juz w koncu lat 40-ch na zawody zuzlowe na nowej drodze stawial sie caly lublin…i ja…przeplywajac bystrzyce na golasa,trzymajac garderobe nad glowa. znalem wszystkich matadorow,lacznie ze szwendrowskim i jego rodzicami,gdy doroslalem poznawalem osobiscie zawodnikow,pozniej nawet swojego tescia.przyjaznilem sie z witoldem zwieszchowski, wspanialym zawodnikiem i trenerem…do dzis przyjaznie sie z andrzejem perczynskim…ale i mialem scisle zwiazki z pilka nozna klubu fsc,poprzez swoich uczniow,ktorzy stali sie znakomitymi zawodnikami,nieodzalowanego kolegi,jurka adamca. pisze o tym dlatego,ze zdaje sobie sprawe,ze zaraz zostane oblany pomyjami. od dawna lubelski zuzel znajdowal sie w oblokach skandali i zwyklych swinstw.od czasow benefisu nielsena do ostatniej imprezy w ratuszu uplynelo dosyc czasu,zeby poukladac wszystkie sprawy tych dziedzin sportu i patrzec wielu osoba na rece.sposob wyroznien zasluzonych zawodnikow i dzialaczy zuzla uwazam ze skandal duzego kalibru,kturego aktorem,nie pierwszy raz byl prezydent zuk i jakas malo kompetentna radna. nie jestem w stanie pisac ,ponownie w czym rzecz. komentarz moj zostal bezczelnie skasowany! teraz do meritum… mysle,ze skrawek terenu,na alejach zygmuntowskich z lokalizowaniemtu toru zuzlowego,to kompletnie poroniony pomysl a adoptowanie burak-areny na zuzlowe harce,to paranoja! wiem,ze ciezko pogodzic te kwestie,bo jak,panie prezydencie? brakuje panu trzezwo myslacych doradcow,za co placi pan obecnym? na alejach,tor zuzlowy,dawno stracil racje bytu,chocby ze wzgledu na frekwencje…pomyslal pan o dojazdach,parkingach a nawet ,pardon sraczach?pomyslal pan o wlasciwej pojemnosci trybun,co? ma pan wyjscie…zlikwidowac park ludowy!to trudne decyzje. poniewaz w obecnej sytuacji brak pomyslow,optymalna bylaby adopcja burak -areny na tor zuzlowy. prosze mi wybaczyc,ale na taka pilke nozna,przyjdze moze 500 osob! proble sie znacznie zmniejsza,bo dla pilkarzy wystarczy znacznie mniejszy teren! sam pan wie ,gdzie go szukac. prosze mnie sprostowac,jesli plote bzdury i pomawiam kogokolwiek…verte.

  4. cd.otoz targaja mna pewne watplwosci co do wlasnosci powstajacego obiektu,obojetnie gdzieby sie znajdowal.przypuszczam,ze wlascicielem klubu jest kepa a moze cugowski,wiec kto bedzie partycypowac w kosztach budowy , ew. wynajmu i kosztow utrzymania obiektu. to niebagatelne kwoty. odnosze wrazenie panie prezydencie,ze ktos pana wodzi za nos i chce pana wykiwac. po benefisie urzadzonym nielsenowi mam prawo tak sadzic! konczac zadam panu pytanie,mianowicie,czy wie pan,ze ci zawodnicy,ktorych pan tak wyroznial w ratuszu a wlasciwie jednemu oddalem swoja wejsciowke,bo nie stalo dla kogos z rodziny. nie jest to przeoczenie,to zwykle swinstwo…po benefisie nielsena w ratuszu , 3 mohikanow lubelskiego zuzla, skromnie siedzialo w kacie sali siorbiac kawke. nikt nie zwracal na nich uwagi,podczas ,gdy lokalny matador kepa blyszczal a sam nielsen byl tylko tlem.nie podoba mi sie,to wszystko. my lubliniacy,mamy prawo wiedziec,kto jakie bedzie ponosic koszta,kto bedzie sprzedawal bilety,kto bulil za stadion,kto za utrzymanie sekcji etc.