Kaszel w nocy u dziecka – jak pomóc maluchowi z dokuczliwym kaszlem?

dziecko z chusteczką leży na łóżku w białej pościeli
fot. Materiał klienta

Dzieci w wieku do kilku lat są mocno narażone na przewlekły kaszel, katar i ból gardła. To szczególnie częste dolegliwości w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli Twoje dziecko kaszle w nocy, prawdopodobnie przyczyną będzie infekcja wirusowa. Jak pomóc maluchowi w takiej sytuacji? Zobacz najlepsze sposoby na kaszel w nocy u dziecka.

Dziecko, które kasła nocą, może cierpieć na dwie odmiany kaszlu: mokry albo suchy. Ten pierwszy wynika często z przeziębienia, natomiast drugi najczęściej powiązany jest z infekcją wirusową. Kiedy kaszel w nocy u dziecka nie daje Ci spokoju, koniecznie zacznij działać – w ten sposób poprawisz komfort snu malucha.

Dokuczliwy kaszel w nocy u dziecka? Co może być przyczyną?

Twoje dziecko zmaga się każdej nocy z kaszlem, który nie chce ustąpić nawet po podaniu syropu? Wbrew pozorom przyczyn kasłania u dzieci jest mnóstwo. Aby ocenić źródło problemu, trzeba przede wszystkim dokładnie obserwować objawy, a najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który przeprowadzi kompleksową diagnostykę dziecka.

Kilka czynników, które mogą powodować nocny kaszel u dziecka to:

 • astma oskrzelowa,
 • krztusiec,
 • zapalenie zatok,
 • refluks żołądka,
 • alergie.

Częstym powodem kaszlu, szczególnie suchego jest także zbyt suche powietrze w pokoju dziecka. Jeśli źródłem problemu okaże się infekcja wirusowa, nie ma powodów do obaw. Wystarczy leczenie objawowe, np. syropy i inhalacje. W przypadku kaszlu mokrego przyczyny mogą być nieco poważniejsze i powiązane z infekcjami bakteryjnymi.

Atak kaszlu u dziecka w środku nocy – co można zrobić?

Kiedy okaże się, że dziecko nagle w nocy dostanie ataku kaszlu i nie będzie w stanie
się uspokoić, możesz pomóc maluchowi na kilka sposobów. Domowe sposoby na neutralizację problemów z nocnym kaszlem to:

 • inhalacje z soli fizjologicznej,
 • zmiana pozycji snu,
 • dbanie o odpowiednie nawodnienie dziecka,
 • utrzymywanie wysokiego poziomu higieny nosa i dróg oddechowych,
 • nawilżenie powietrza w pomieszczeniach.

Jeśli chodzi o natychmiastowe działania, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów nocnego kaszlu u dzieci, możesz wykorzystać: ciepłą herbatę z miodem lub po prostu łyżkę miodu, ciepłe okłady z ręcznika oraz ziołowe napary do wdychania.

Farmaceutyki na nocny kaszel u dziecka – co można podać maluchowi?

Dziecku, które zmaga się z problemem nocnego kaszlu, możesz podawać też farmaceutyki w postaci tabletek lub syropów. Zalecana jest jednak konsultacja z lekarzem, aby nie doprowadzić do zaostrzenia się objawów kaszlu. Substancje, które można podać na kaszel mokry to:

 • syropy rozpuszczające wydzielinę,
 • preparaty pobudzające transport wydzieliny ustnej,
 • syropy roślinne, np. na bazie liści bluszczu i pierwiosnka lekarskiego.

W celu zahamowania kaszlu sprawdzone preparaty to syropy roślinne prawoślazowe, które nawilżają i stanowią barierę ochronną dla gardła. Pamiętaj jednak, że w razie przewlekłego problemu z nocnym kaszlem u dziecka niezbędna będzie diagnostyka medyczna, celem wykluczenia poważniejszych schorzeń i dopasowania metody leczenia do potrzeb malucha.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.