Kąpielisko w naszym regionie zamknięte z powodu zakwitu sinic

109255275 2632627230291263 7524114853526792959 o
Zalew w Kraśniku | fot. Wojciech Wilk - Burmistrz Miasta Kraśnik

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna uaktualniła listę bezpiecznych kąpielisk w regionie. Do tej pory w województwie można było zażywać kąpieli we wszystkich kontrolowanych zbiornikach. Teraz w związku zakwitem sinic w jednym do wody nie powinniśmy wchodzić.

Co roku jest ten sam problem. Wysoka temperatura i brak ruchu wody sprzyja namnażaniu się sinic. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kraśniku podjął decyzję o tymczasowym zakazie kąpieli na kąpielisku nad Zalewem Kraśnickim Sanepid zbadał próbki wody i okazało się, że w zbiorniku pojawiły się sinice.

Niektóre sinice mogą produkować silne toksyny, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. To właśnie z tego powodu obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Niewielkie ilość wypitej wody, w której pojawiły się sinice może skutkować przykrymi dolegliwościami, m.in. bólem brzucha, kolką, biegunką czy wymiotami.

„Kraśnickie Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe jako zarządca Zalewu oraz organizator kąpieliska zostało zobowiązane do ustalenia przyczyny zakwitu sinic oraz podjęcia działań prowadzących do poprawy jakości wody w zbiorniku” – mówi Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.