Kalkulator zmiany oprocentowania – co to?

Kalkulator zmiany oprocentowania - co to?
Kalkulator zmiany oprocentowania - co to?

Co musi uwzględniać dobry kalkulator, aby wiarygodnie obliczyć zmiany oprocentowania? To pytanie zadaje sobie dzisiaj większość kredytobiorców, którzy w obliczu wciąż wzrastających stóp procentowych zobowiązań kredytowych są zmuszeni płacić coraz większe, miesięczne raty.

Czy da się w ogóle wyliczyć, o ile wzrośnie rata kredytu? Kalkulator jest na pewno przydatnym narzędziem, który pozwala oszacować taką wartość. Sprawdź, co brać pod uwagę przy wyborze rzetelnego kalkulatora kredytowego, aby wyliczenie było jak najbardziej przybliżone.

Kalkulator kredytowy – jak z niego korzystać?

Kalkulator kredytu to proste narzędzie, które bez problemu znajdziesz w internecie. W tej podstawowej wersji umożliwia weryfikację całkowitych opłat, jakie wiążą się ze spłatą wybranego zobowiązania kredytowego. Aby móc oszacować wskaźnik RRSO, czyli wszystkie opłaty, jakie kredytobiorca będzie musiał uiścić w związku ze współpracą z bankiem, wystarczy w odpowiednie rubryki wpisać konkretne wartości, takie jak kwota kredytu, oprocentowanie czy liczba koniecznych do regulowania rat.

Co więcej, kalkulator kredytowy wyliczy również zdolność kredytową potencjalnego klienta banku, a więc odpowie na pytanie, czy ten ma w ogóle szansę na współpracę z instytucją bankową.

Pamiętaj jednak, że wynik, jaki wskazuje to narzędzie, będzie jedynie przybliżony, szacowany, a konkretną wartość kredytobiorca poza dopiero po wydaniu decyzji o udzieleniu zobowiązania. Pod uwagę bank weźmie przecież indywidualne potrzeby swojego klienta, ale również możliwości spłaty zobowiązania i dopiero na tej podstawie przedstawi ostateczne warunki spłaty.

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu

W obecnej sytuacji, w której od października 2021 roku już kilka razy wzrosły stopy procentowe kredytów, a wraz z nimi wzrosły miesięczne płatności rat kredytowych, zasadnym jest pytanie, czy i jak będą się one zmieniać w najbliższej przyszłości. Czy kalkulator zmiany oprocentowania kredytu gotówkowego bądź hipotecznego wskaże prognozowane podwyżki? Jak najbardziej tak, oczywiście o tej przybliżonej, prognozowanej wartości, natomiast narzędzie musi zawierać dodatkowe kryteria.

Aby kalkulator zmiany oprocentowania kredytu w pln mógł wskazać wysokość planowanych rat po podwyżkach stóp procentowych, musi zawierać rubrykę z oprocentowaniem z uwzględnieniem obecnej wartości WIBOR, marży, którą narzuca bank i oczywiście części kapitałowej. Dzięki temu możliwe jest wyliczenie wzrostu miesięcznych rat.

Rata kredytu a wibor — kalkulator do oszacowania płatności

Właśnie WIBOR jest wskaźnikiem, który jest zmienny i wpływa na wzrost lub obniżenie wartości miesięcznych rat. Pamiętaj jednak, że dotyczy to kredytów bankowych ze zmiennym oprocentowaniem. W przypadku, w którym kredytobiorca zdecydował się na zobowiązanie ze stałym oprocentowaniem, zmiany stóp procentowych zupełnie nie wpływają na wysokość rat i te są zawsze stałe.

WIBOR nie ma również znaczenia dla kredytów walutowych. W przypadku zobowiązań zaciągniętych na przykład w euro funkcjonuje EURIBOR.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy raty Twojego kredytu jeszcze wzrosną i o ile, wybieraj rzetelny kalkulator kredytu. Znajdziesz go na niezależnych portalach o tematyce finansowej. Tego rodzaju narzędzia udostępniane są również na oficjalnych stronach banków.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.