Obliczenie odpowiedniej wysokości wynagrodzenia chorobowego jest istotne dla wielu pracowników. W okresie choroby duże sumy idą zazwyczaj na leczenie oraz wspieranie powrotu do zdrowia. Każdy pracownik chce wiedzieć, na jakie wynagrodzenie może w takim przypadku liczyć.
L4 a wynagrodzenie – jak to obliczyć?
Każdy pracownik chce wiedzieć, na jaką pensję może liczyć danego miesiąca. Wpływa to na przykład na możliwość opłacenia rachunków, poniesienia kosztów życia czy nawet leczenia, gdy mowa o chorobie, która się przedłuża.
Nie musisz samodzielnie obliczać, ile wynagrodzenia trafi na Twoje konto na kilka dni L4. Nie musisz też czekać na wyliczenia księgowości, które często ostatecznie nie następują, a wynagrodzenie po prostu trafia na Twoje konto. Wykorzystaj kalkulator wynagrodzenia chorobowego netto i szybko dowiedz się, na jaką wypłatę możesz liczyć w sytuacji, gdy jesteś akurat na zwolnieniu lekarskim.
Rozwiązanie to przeznaczone jest dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. W ich przypadku wyliczenie podstawy wynagrodzenia przy zwolnieniu chorobowym jest najłatwiejsze, bo zależy jedynie od kilku zmiennych, które musisz wprowadzić bezpośrednio w kalkulatorze.
Mowa na przykład o podstawie ubezpieczenia chorobowego z ostatnich 12 miesięcy. Mając ten dane, możesz polegać na gotowym, opracowanym zgodnie z aktualnymi przepisami algorytmie, który sam przeprowadzi wszelkie wyliczenia.
Kiedy obowiązuje wypłata na L4?
Uzyskanie wynagrodzenia na L4 jest prawem każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, czyli na podstawie kodeksu pracy. W takim przypadku otrzymuje on 80% podstawy wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, o ile minął okres wyczekiwania, który trwa 30 dni. Jest to czas, w którym nie korzystałeś ze zwolnienia lekarskiego.
Powyżej 33 dni zwolnienia L4 w przypadku osób do 50. roku życia i 15 dni zwolnienia, gdy mowa o osobach powyżej 50. roku życia, wypłatą zasiłku chorobowego zajmuje się ZUS. Od razu jest on odpowiedzialny za wypłatę zasiłku w przypadku osób, które są zatrudnione we własnej firmie, czyli prowadzą działalność gospodarczą. W takiej sytuacji kwota jest wyliczana indywidualnie i zależy od wielu zmiennych.
Również osoby zatrudnione na umowę o dzieło czy zlecenie mogą skorzystać z wypłaty zasiłku chorobowego. Warunkiem jest dobrowolne odprowadzanie składek chorobowych. W takim przypadku wynagrodzenie obliczane jest indywidualnie, bo zależy od wysokości składek. Warto upewnić się w ZUS-ie albo u pracodawcy, jak to dokładnie wygląda i jakie są podstawy do wyliczeń.
Wypłata wynagrodzenia na L4 jest bardzo istotna dla każdego, kto regularnie pracuje i chce utrzymać się również w okresie chorobowy. Zasady wyliczania wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim nie są bardzo skomplikowane, warto jednak obliczanie tych sum zostawić przygotowanemu przez specjalistów kalkulatorowi. W ten sposób zyskasz pewność, że wszystkie obliczenia są po prostu poprawne.
Dodaj swój komentarz