Co teraz pyli marzec 2023: jakie pyłki, objawy alergii. Zobacz kalendarz pyleń w marcu

bazie wiosna
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W marcu przyroda budzi się do życia, a z nią pojawiają się również pyłki, które mogą powodować alergie u niektórych osób. W tym artykule dowiesz się, jakie pyłki pojawiają się w marcu, jakie są objawy alergii na pyłki oraz jakie drzewa i rośliny pyłkują w tym miesiącu. Kalendarz pyleń w marcu 2023.

Pylenie to trudny czas dla alergików. Po okresie zimowym przychodzi wiosna, a z nią pylenie roślin. Za oknem robi się ciepło i słonecznie, a alergicy na samą myśl o wyjściu z domu dostają gęsiej skórki. Pylenie drzew i innych roślin jest dla nich równoznaczne z nieprzyjemnymi objawami alergii.

Najwyższe stężenie pyłków w powietrzu przypada na przełom lutego i marca. Odpowiedzi na pytanie, co pyli w marcu, szukają osoby uczulone na pyłki, ponieważ podczas kwitnienia wysokie stężenie pyłków w powietrzu powoduje u osób uczulonych m.in. zaczerwienienie spojówek, pieczenie oczu czy katar sienny.

Co pyli w marcu?

W marcu przypada okres intensywnego pylenia drzew i innych roślin, co stanowi wyzwanie dla alergików. W tym miesiącu należy uważać przede wszystkim na pyłki leszczyny, olszy, topoli, cisu i wierzby. Leszczyna, czyli orzech laskowy, jest jednym z największych źródeł pyłków w marcu, ale warto pamiętać, że początek jej pylenia przypada już na luty, a niekiedy nawet końcówkę stycznia. Pyłki olszy i topoli również są obecne w powietrzu w marcu i stanowią poważne zagrożenie dla alergików.

W okresie nasilonego pylenia w marcu alergikom zaleca się unikanie miejsc, gdzie pylą drzewa wywołujące alergię. Alergicy nie powinni wychodzić w godzinach największego natężenia pyłków w powietrzu. Na świeżym powietrzu najlepiej przebywać rano albo po deszczu, gdy ilość pyłku w powietrzu jest mniejsza.

Dlatego każdy alergik powinien wiedzieć, które rośliny pylą w marcu.

Pylenie w marcu:

  • topola (pyłki topoli) – pyli od połowy marca do połowy maja
  • cis (pyłki cisu) – pyli w trzeciej dekadzie marca do połowy kwietnia
  • olcha (pyłki olszy) – pyli od lutego aż do połowy kwietnia
  • wierzba (pyłki wierzby) – rozpoczyna pylenie od marca do połowy maja
  • leszczyna (pyłki leszczyny) – pyli od połowy lutego do końca marca

Alergenem o najsilniejszym stężeniu jest olcha, której pyłki są najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa w naszym klimacie. Natężenie pyłków olchy, według Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, jest w marcu bardzo wysokie przez cały miesiąc.

Pyłki leszczyny wykazują reakcje krzyżowe z pyłki olchy. Pyłek produkowany przez wierzby jest większy i cięższy od np. pyłku olszy. Cis to drzewo iglaste, które pyli dość krótko bo od 10 do 30 dni.

ZOBACZ: Co pyli w kwietniu? Sprawdź, jakie pyłki wywołują alergię w kwietniu – kalendarz pylenia

Jak objawiają się alergie wziewne? Objawy alergii

Pyłki wywołują reakcje alergiczne u alergików. Objawy alergii mogą przyjąć różną postać i zależności od tego, z jakim uczuleniem mamy do czynienia to takie powinno zostać podjęte leczenie. Objawy pojawiają się nagle i zazwyczaj są to: cieknący nos, katar, zatkane zatoki, łzawienie oczu, zapalenie spojówek lub zaczerwienienie skóry.

Oczywiście przy zaawansowanej alergii, która powoduje zaburzenie funkcjonowania w życiu codziennym lekarz będzie sugerował terapię sterydami. Przy podejrzeniu alergii u małych dzieci wykonywane są testy alergiczne, ale dopiero po ukończeniu przez dziecko 5 lat, takie testy są testami z krwi.

Po odczytaniu wyniku lekarz będzie wiedział, z jakim alergenem ma do czynienia i jaką terapię zastosować, w ciężkich przypadkach alergii stosuje się odczulanie. Jednak pytanie, co teraz pyli jest ważne nawet przy znajomości czynnika wywołującego alergię, ponieważ łatwiej wtedy jest zaplanować dzień alergika.

Sposoby walki z alergią na pyłki

Wszelkie objawy, które mogą świadczyć o alergii na pyłki, najlepiej skonsultować z alergologiem. Pomoże on ustalić, które pyłki lub inne alergeny odpowiedzialne są za reakcję naszego organizmu oraz dobierze odpowiednie leczenie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.