Kalendarz alergika: co pyli w marcu? Jakie pyłki wywołują alergię?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Wraz z końcem marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. To czas, w którym zieleniące się pola, łąki, drzewa i krzewy rozpoczynają produkcję pyłków. Sprawdź, co pyli w marcu.

Pylenie to trudny czas dla alergików. Po okresie zimowym przychodzi wiosna, a z nią pylenie roślin. Za oknem robi się ciepło i słonecznie, a alergicy na samą myśl o wyjściu z domu dostają gęsiej skórki.

Pylenie drzew i innych roślin jest dla nich równoznaczne z nieprzyjemnymi objawami alergii. Sprawdziliśmy najczęstsze objawy, jakie występują w tym okresie u alergików.

Wczesna wiosna dla alergików oznacza dłuższy i cięższy okres pylenia. Najwyższe stężenie pyłków w powietrzu przypada na przełom lutego i marca.

Co pyli w marcu? Odpowiedzi na to pytanie szukają osoby uczulone na pyłki, ponieważ podczas kwitnienia wysokie stężenie pyłków w powietrzu powoduje u osób uczulonych m.in. zaczerwienienie spojówek, pieczenie oczu czy katar sienny.

Kalendarz alergika: co pyli w marcu?

W marcu główną przyczyną alergii wziewnych są kwitnące drzewa m.in. olsza (olcha), leszczyna, cis, topola (pyłki topoli) i wierzba. W okresie nasilonego pylenia w marcu, alergikom zaleca się unikanie miejsc, gdzie pylą drzewa wywołujące alergię.

Alergicy nie powinni wychodzić w godzinach największego natężenia pyłków w powietrzu. Na świeżym powietrzu najlepiej przebywać rano albo po deszczu, gdy ilość pyłku w powietrzu jest mniejsza.

Dlatego każdy alergik powinien wiedzieć, które rośliny pylą w marcu.

Co pyli w marcu?

  • topola – pyli od połowy marca do połowy maja (pyłki topoli),
  • cis – pyli w trzeciej dekadzie marca do połowy kwietnia (pyłki cisa),
  • olcha – pyli od lutego aż do połowy kwietnia (pyłki olchy),
  • wierzba – rozpoczyna pylenie od marca do połowy maja (pyłki wierzby),
  • leszczyna – pyli od połowy lutego do końca marca (pyłki leszczyny, czyli drzewa wydającego orzechy laskowe).

Alergenem o najsilniejszym stężeniu jest olcha, której pyłki są najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa w naszym klimacie. Natężenie pyłków olchy, według Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, jest w marcu bardzo wysokie przez cały miesiąc.

Pyłki leszczyny wykazują reakcje krzyżowe z pyłki olchy. Pyłek produkowany przez wierzby jest większy i cięższy od np. pyłku olszy. Cis to drzewo iglaste, które pyli dość krótko bo od 10 do 30 dni.

Co pyli w marcu? Leszczyna | fot. pixabay
Co pyli w marcu? Leszczyna | fot. pixabay

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Co pyli w kwietniu? Sprawdź, jakie pyłki wywołują alergię w kwietniu – kalendarz pylenia

Jak objawiają się alergie wziewne? Objawy alergii

Pyłki wywołują reakcje alergiczne u alergików. Objawy alergii mogą przyjąć różną postać i zależności od tego, z jakim uczuleniem mamy do czynienia to takie powinno zostać podjęte leczenie. Objawy pojawiają się nagle i zazwyczaj są to: cieknący nos, katar, zatkane zatoki, łzawienie oczu, zapalenie spojówek lub zaczerwienienie skóry.

Oczywiście przy zaawansowanej alergii, która powoduje zaburzenie funkcjonowania w życiu codziennym lekarz będzie sugerował terapię sterydami. Przy podejrzeniu alergii u małych dzieci wykonywane są testy alergiczne, ale dopiero po ukończeniu przez dziecko 5 lat, takie testy są testami z krwi.

Po odczytaniu wyniku lekarz będzie wiedział, z jakim alergenem ma do czynienia i jaką terapię zastosować, w ciężkich przypadkach alergii stosuje się odczulanie. Jednak pytanie, co teraz pyli jest ważne nawet przy znajomości czynnika wywołującego alergię, ponieważ łatwiej wtedy jest zaplanować dzień alergika.

Sposoby walki z alergią na pyłki

Wszelkie objawy, które mogą świadczyć o alergii na pyłki, najlepiej skonsultować z alergologiem. Pomoże on ustalić, które pyłki lub inne alergeny odpowiedzialne są za reakcję naszego organizmu oraz dobierze odpowiednie leczenie.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.