Kalendarz alergika: co pyli w marcu? Jakie pyłki wywołują alergię?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Wraz z końcem marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. To czas, w którym zieleniące się pola, łąki, drzewa i krzewy rozpoczynają produkcję pyłków. Sprawdź, co pyli w marcu.

Pylenie to trudny czas dla alergików. Po okresie zimowym przychodzi wiosna, a z nią pylenie roślin. Za oknem robi się ciepło i słonecznie, a alergicy na samą myśl o wyjściu z domu dostają gęsiej skórki.

Pylenie drzew i innych roślin jest dla nich równoznaczne z nieprzyjemnymi objawami alergii. Sprawdziliśmy najczęstsze objawy, jakie występują w tym okresie u alergików.

Wczesna wiosna dla alergików oznacza dłuższy i cięższy okres pylenia. Najwyższe stężenie pyłków w powietrzu przypada na przełom lutego i marca.

Co pyli w marcu? Odpowiedzi na to pytanie szukają osoby uczulone na pyłki, ponieważ podczas kwitnienia wysokie stężenie pyłków w powietrzu powoduje u osób uczulonych m.in. zaczerwienienie spojówek, pieczenie oczu czy katar sienny.

Kalendarz alergika: co pyli w marcu?

W marcu główną przyczyną alergii wziewnych są kwitnące drzewa m.in. olsza (olcha), leszczyna, cis, topola (pyłki topoli) i wierzba. W okresie nasilonego pylenia w marcu, alergikom zaleca się unikanie miejsc, gdzie pylą drzewa wywołujące alergię.

Alergicy nie powinni wychodzić w godzinach największego natężenia pyłków w powietrzu. Na świeżym powietrzu najlepiej przebywać rano albo po deszczu, gdy ilość pyłku w powietrzu jest mniejsza.

Dlatego każdy alergik powinien wiedzieć, które rośliny pylą w marcu.

Co pyli w marcu?

  • topola – pyli od połowy marca do połowy maja (pyłki topoli),
  • cis – pyli w trzeciej dekadzie marca do połowy kwietnia (pyłki cisa),
  • olcha – pyli od lutego aż do połowy kwietnia (pyłki olchy),
  • wierzba – rozpoczyna pylenie od marca do połowy maja (pyłki wierzby),
  • leszczyna – pyli od połowy lutego do końca marca (pyłki leszczyny, czyli drzewa wydającego orzechy laskowe).

Alergenem o najsilniejszym stężeniu jest olcha, której pyłki są najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa w naszym klimacie. Natężenie pyłków olchy, według Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, jest w marcu bardzo wysokie przez cały miesiąc.

Pyłki leszczyny wykazują reakcje krzyżowe z pyłki olchy. Pyłek produkowany przez wierzby jest większy i cięższy od np. pyłku olszy. Cis to drzewo iglaste, które pyli dość krótko bo od 10 do 30 dni.

Co pyli w marcu? Leszczyna | fot. pixabay
Co pyli w marcu? Leszczyna | fot. pixabay

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Co pyli w kwietniu? Sprawdź, jakie pyłki wywołują alergię w kwietniu – kalendarz pylenia

Jak objawiają się alergie wziewne? Objawy alergii

Pyłki wywołują reakcje alergiczne u alergików. Objawy alergii mogą przyjąć różną postać i zależności od tego, z jakim uczuleniem mamy do czynienia to takie powinno zostać podjęte leczenie. Objawy pojawiają się nagle i zazwyczaj są to: cieknący nos, katar, zatkane zatoki, łzawienie oczu, zapalenie spojówek lub zaczerwienienie skóry.

Oczywiście przy zaawansowanej alergii, która powoduje zaburzenie funkcjonowania w życiu codziennym lekarz będzie sugerował terapię sterydami. Przy podejrzeniu alergii u małych dzieci wykonywane są testy alergiczne, ale dopiero po ukończeniu przez dziecko 5 lat, takie testy są testami z krwi.

Po odczytaniu wyniku lekarz będzie wiedział, z jakim alergenem ma do czynienia i jaką terapię zastosować, w ciężkich przypadkach alergii stosuje się odczulanie. Jednak pytanie, co teraz pyli jest ważne nawet przy znajomości czynnika wywołującego alergię, ponieważ łatwiej wtedy jest zaplanować dzień alergika.

Sposoby walki z alergią na pyłki

Wszelkie objawy, które mogą świadczyć o alergii na pyłki, najlepiej skonsultować z alergologiem. Pomoże on ustalić, które pyłki lub inne alergeny odpowiedzialne są za reakcję naszego organizmu oraz dobierze odpowiednie leczenie.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.