Co teraz pyli? Sprawdź, jakie pyłki wywołują alergię w kwietniu – kalendarz pylenia

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Co pyli w kwietniu? Kwiecień to miesiąc wiosenny, to teraz najwięcej roślin i drzew budzi się do życia po zimowej przerwie i rozpoczyna nowy okres wegetacji. Sprawdź, jakie drzewa pylą w kwietniu.

Pylenie to trudny czas dla alergików. Po okresie zimowym przychodzi wiosna, a z nią pylenie roślin. Za oknem robi się ciepło i słonecznie, a alergicy na samą myśl o wyjściu z domu dostają gęsiej skórki. Pylenie drzew i innych roślin jest dla nich równoznaczne z katarem, łzawiącymi i zaczerwienionymi oczami oraz innymi nieprzyjemnymi objawami alergii.

Co pyli w kwietniu?

W kwietniu główną przyczyną alergii wziewnych są kwitnące drzewa m.in. topola, wierzba, brzoza, olcha, dąb czy jesion. W okresie nasilonego pylenia, alergikom zaleca się unikanie miejsc, gdzie pylą drzewa wywołujące alergię. Na świeżym powietrzu najlepiej przebywać rano albo po deszczu, gdy ilość pyłku w powietrzu jest mniejsza.

• topola – pyli od połowy marca do połowy maja,
• olcha – pyli od lutego aż do połowy kwietnia,
• wierzba – pyli od marca do połowy maja,
• brzoza – największe zagrożenie dla alergików stanowi w kwietniu i do połowy maja,
• dąb – zaczyna pylić w połowie kwietnia, kończy z początkiem czerwca,
• jesion – pyli od końca marca do połowy maja, a apogeum kwitnienia przypada na kwiecień,

Alergia może przyjąć różną postać i zależności od tego, z jakim uczuleniem mamy do czynienia to takie powinno zostać podjęte leczenie. Może być to m.in. cieknący nos, zatkane zatoki, łzawiące oczy lub zaczerwienienie skóry.

Oczywiście przy zaawansowanej alergii, która powoduje zaburzenie funkcjonowania w życiu codziennym lekarz będzie sugerował terapię sterydami. Przy podejrzeniu alergii u małych dzieci wykonywane są testy alergiczne, ale dopiero po ukończeniu przez dziecko 5 lat, takie testy są testami z krwi.

Po odczytaniu wyniku lekarz będzie wiedział, z jakim alergenem ma do czynienia i jaką terapię zastosować, w ciężkich przypadkach alergii stosuje się odczulanie. Jednak pytanie, co teraz pyli jest ważne nawet przy znajomości czynnika wywołującego alergię, ponieważ łatwiej wtedy jest zaplanować dzień alergika.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.