Już w 22 stycznia uroczyste poświęcenie sztandaru dumnego stulatka – AZS-u Lublin!

Stulecie Akademickiego Związku Sportowego w Lublinie
Stulecie Akademickiego Związku Sportowego w Lublinie | materiały prasowe

Dokładnie 100 lat temu swoje pierwsze kroki w regionie (i nie tylko) stawiał lubelski Akademicki Związek Sportowy! Z tej okazji w ramach świętowania okrągłej rocznicy istnienia już za dwa dni odbędzie się uroczyste poświęcenie i nadanie nowego sztandaru organizacji.

AZS Lublin ma sto lat!

Dumny stulatek ma się dobrze i zamierza przyczyniać się do propagowania sportu akademickiego przez kolejne 100 lat. Albo i dłużej. Teraz przyszedł czas na uroczyste upamiętnienie wydarzeń sprzed wieku – poprzez uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru AZS Lublin. „Azsiakiem się jest, a nie bywa” – takie hasło przyświecało i przyświeca tysiącom członków tej sportowej wspólnoty, którzy tworzyli jej stuletnią historię. W ciągu minionego wieku z gryfem na piersi barwy lubelskiego AZS-u reprezentowało wielu wybitnych sportowców i trenerów. Nie zabrakło także oddanych działaczy. Złotymi zgłoskami w historii organizacji zapisali się m.in. Ryszard Kister, Jerzy Welcz czy Iwona Fiala. Tutaj trzeba też wspomnieć medalistów olimpijskich: Małgorzatę Hołub-Kowalik, Malwinę Kopron czy Tomasza Wójtowicza.

Nasi olimpijczycy podkreślają, że mają AZS-owego gryfa w sercu, a orła na piersi. Jesteśmy stowarzyszeniem, w którym bardzo ważne są relacje. Symbol słynnego gryfa, przez to że jeszcze jest umocowany w środowisku akademickim, w którym swoboda wymiany poglądów i szukania najlepszych rozwiązań, łączy ludzi z podobnym podejściem do bardzo wielu kwestii. Stąd takie przywiązanie do symboliki. To nas jednoczy – idąc przez miasto widzę kogoś w koszulce AZS- i myślę: „Pewnie brał udział w jakiejś imprezie AZS-u, w której i ja uczestniczyłem. I skoro nosi tę koszulkę, musiało mu się podobać”. Ludzie utożsamiają się wydarzeniem, z emocjami, których doświadczyli. I to jest moim zdaniem najważniejsze: jesteśmy jedną wielką sportową rodziną – wyjaśnia Dariusz Piekut, Sekretarz Generalny Akademickiego Związku Sportowego.

Wróćmy jednak do początków – wszystko zaczęło się 22 stycznia 1922 roku w murach Uniwersytetu Lubelskiego, który sześć lat później zmienił nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Akademickie Koło Sportowe (jak oryginalnie zostało nazwane), zostało powołane do życia dzięki inicjatywie Tadeusza Jaworowskiego i wsparciu Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Lubelskiego ks. Idziego Radziszewskiego. Dziś zielono-białe barwy reprezentuje aż 12 klubów uczelnianych z Lubelszczyzny.

Po pierwsze wyróżniamy się dynamiką rozwoju, można powiedzieć, że zaczynaliśmy praktycznie od zera. Po drugie, mamy duże zaufanie różnego rodzaju związków sportowych – powierzane są nam imprezy ogólnopolskie, zarówno indywidualne, jak i drużynowe. Najlepszym przykładem są Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce czy Superpuchar Polski w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn. Mamy zlecenia organizacji zawodów rangi mistrzowskiej w pływaniu. To świadczy o tym, że jesteśmy organizacją sprawną, odpowiedzialną. Na takie imprezy przyjeżdża czasem i nawet blisko 1000 osób, a my potrafimy tak to zorganizować, że wyjeżdżają z Lublina zadowoleni – podkreśla prof. dr hab. Zdzisław Targoński, Prezes Zarządu lubelskiej organizacji.

Przez te 100 lat działania lubelski AZS wypracował swoją markę i stał się organizacją rozpoznawalną w kraju, ale i poza jego granicami. Jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach obchodów okrągłej rocznicy istnienia organizacji jest uroczystość poświęcenia okolicznościowego sztandaru podczas Mszy Świętej celebrowanej przez Jego Ekscelencję ks. dr hab. Stanisława Budzika Arcybiskupa Metropolitę Lubelskiego. Odbędzie się ona już za dwa dni o godzinie 11:00 w Kościele Akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przy ul. Idziego Radziszewskiego 7 w Lublinie.

W uroczystości uczestniczyć będzie m.in.: Minister Edukacji i Nauki, przedstawiciele władz rektorskich uczelni wyższych i samorządowych Lublin i Lubelszczyzny, Prezes AZS Kol. Prof. dr hab. Alojzy Nowak wraz z Prezydium Zarządu Głównego AZS, oraz przedstawiciele oraz wielu innych znamienitych gości.

AZS Lublin
AZS Lublin

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.