Już trzy sokoły wędrowne wykluły się na kominie elektrociepłowni Wrotków

Trzy sokoły wędrowne wykluły się na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie
Trzy sokoły wędrowne wykluły się na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie

Na kominie elektrociepłowni w Lublinie wykluły się trzy pisklaki sokoła wędrownego. Dzięki kamerze umieszczonej w ich gnieździe można zobaczyć, jak dorosłe sokoły wysiadują jaja i karmią młode, zwane przez ornitologów gamoniami.

Na kominie elektrociepłowni Polskiej Grupy Energetycznej Energia Ciepła Lublin Wrotków wykluły się pierwsze w tym roku sokoły wędrowne. Pierwsze dwa pisklęta przyszły na świat w piątek 16 kwietnia. Dwa dni później, w niedzielę, wykluło się kolejne pisklę.

Oprócz trzech piskląt w gnieździe, dostrzec można jeszcze dwa jaja. Ptaki wysiadują jeszcze dwa jaja, które według ornitologów wyklują się prawdopodobnie w ciągu dwóch dni. Młode wychowuje para sokołów – siedmioletnia samica Wrotka i ośmioletni samiec Łupek.

Pisklakami rodzice zajmują się na zmianę – kiedy jedno poluje, drugie pilnuje gniazda. Mniej więcej w czerwcu młode zaczynają naukę latania, aby po jakimś czasie stać się najszybszymi ptakami na świecie. Podczas polowania osiągają one prędkość do 400 km/h.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.