Już półtora tysiąca ukraińskich dzieci zapisanych do szkół. Będzie ich więcej

Szkoła Podstawowa nr 20 w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 20 w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Od wybuchu wojny w Ukrainie już ponad 1,5 tys. ukraińskich dzieci i młodzieży zostało zapisanych do szkół i przedszkoli w Lublinie. Od dziś w miejskich szkołach pracują pedagodzy z Ukrainy.

Przybywa dzieci z Ukrainy w lubelskich szkołach i przedszkolach

Do tej pory miejskie przedszkola i szkoły przyjęły 1589 wychowanków i uczniów z Ukrainy, w tym: do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych – 279 osób; do szkół podstawowych – 1223 uczniów; do liceum, technikum i branżowej szkoły I stopnia – 83 osób oraz do szkoły muzycznej – 4 osoby. Do jednostek oświatowych prowadzonych przez podmioty inne niż Miasto Lublin przyjęto 180 osób.

Lublin zatrudnia ukraińskich pedagogów

Od dzisiaj w lubelskich szkołach pracuje 47 nauczycieli z Ukrainy. Opieką asystenta z Ukrainy objęto 39 lubelskich szkół, w tym 31 szkół podstawowych i 8 ponadpodstawowych. Asystenci będą pomagać ukraińskim uczniom m.in. w odrabianiu prac domowych i kontaktach z polskimi nauczycielami, wspomagać w adaptacji w Polsce, pośredniczyć w kontaktach szkół z opiekunami ukraińskich uczniów.

Jest to efekt współpracy Miasta Lublin z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Lubelskim Społecznym Komitetem Pomocy Ukrainie. Fundacja PCPM wypłaca wynagrodzenie, a samorząd lub inna organizacja partnerska jest odpowiedzialna za ustalanie zadań dla pracownika i nadzór nad jego codzienną pracą. Finansowanie programu zapewnia amerykańska organizacja CARE.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Przypadek z lubelskiego. Zamiast uczyć nasze dzieci polskiego uczą ukraińskiego bo jest jedna osoba w klasie z Ukrainy. To jest paranoja dlaczego 20 osób ma się uczyć ukraińskiego przez jedną osobe? To to dziecko powinno się uczyć polskiego jest w Polsce w końcu. Do czego to zmierza?