Już niemal 10 tysięcy osób na Lubelszczyźnie przebywa na kwarantannie

WOT i Policja 1
Terytorialsi wspierają policję w sprawdzaniu, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia obecnie w Polsce na kwarantannie przebywa 152.898 osób. Ponad 33 tysięcy osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Jak jest na Lubelszczyźnie? Mamy informacje z Urzędu Wojewódzkiego.

Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca jest obowiązkowa dla wszystkich wracających z zagranicy.

Każda osoba poddana kwarantannie przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza.

Jak wygląda sytuacja w naszym regionie? Ile osób w województwie lubelskim jest objętych kwarantanną?

Według najnowszych danych (09.04.2020), w naszym województwie 9514 osób jest objętych kwarantanną. Kwarantannę nałożoną przez służby sanitarne odbywa 1951 osób. Do dnia 9 kwietnia 2020 roku na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 204 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 53 ozdrowieńców i zarejestrowano 8 zgonów.

koronawirus województwo lubelskie mapa
Mapa aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie lubelskim 09.04.2020

Każdego dnia osoby znajdujące się na kwarantannie są sprawdzane przez policję lub żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Służby nie tylko sprawdzają, czy dana osoba znajduje się pod wskazanym adresem, ale także pytają, jak się czuje i czy ma jakieś potrzeby – choćby zrobienia zakupów spożywczych.

Za złamanie kwarantanny grozi mandat w wysokości 500 złotych. Osoba nieprzestrzegająca zasad kwarantanny musi liczyć się również z karą administracyjną, która w tym przypadku wynosi od 5 do 30 tysięcy złotych.

Z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy na naszej stronie specjalną zakładkę KORONAWIRUS, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa w Lublinie i województwie lubelskim.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.