Ważny temat? Prześlij newsa!

Już 33 proc. policjantów w woj. lubelskim na chorobowym. „Takiej sytuacji jeszcze nie było”

Spotted Lublin

Wzrasta liczba funkcjonariuszy policji z województwa lubelskiego, którzy są na zwolnieniu lekarskim. Z najnowszych danych wynika, że 33 procent wszystkich policjantów z regionu jest obecnie na L4. Według danych niepotwierdzonych, liczba funkcjonariuszy z garnizonu lubelskiego, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich L4 przekroczyła dziś 1,6 tysiąca. To 1/3 wszystkich etatów [jest ich blisko 5 tysięcy – […]

Zdjęcie ilustracyjne

Wzrasta liczba funkcjonariuszy policji z województwa lubelskiego, którzy są na zwolnieniu lekarskim. Z najnowszych danych wynika, że 33 procent wszystkich policjantów z regionu jest obecnie na L4.

Według danych niepotwierdzonych, liczba funkcjonariuszy z garnizonu lubelskiego, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich L4 przekroczyła dziś 1,6 tysiąca. To 1/3 wszystkich etatów [jest ich blisko 5 tysięcy – przyp. red.].

Na zwolnieniach są policjanci kryminalni, funkcjonariusze pionu dochodzeniowego, dzielnicowi i służba patrolowa. Liderzy związkowi podkreślają, że takiej sytuacji jeszcze nie w naszym garnizonie nie było.

Policjanci nie chcą wskazywać, w których komendach sytuacja jest najgorsza, „by nie przyciągać przestępców”. W wielu miastach regionu patrole tworzą policjanci, którzy w poprzednich tygodniach pełnili służbę za biurkiem, a nie na ulicach.

W komendzie miejskiej policji w Lublinie na dzień 8 listopada w pracy nie ma blisko 500 funkcjonariuszy z ok. 1100 etatów. – Mam nadzieję, że nie będzie więcej tych zwolnień. Już jest ciężko obstawić służby całodobowe – mówi Artur Garbacz, przewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Lublinie.

Związkowcy podkreślają, że masowe zwolnienia lekarskie L4 to nie element ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, a oddolna inicjatywa funkcjonariuszy i reakcja na obecne ich traktowanie.

– My jako związek zawodowy nie firmujemy tego L4 w żaden sposób. To nie jest nasza inicjatywa. Musimy też rozumieć tych policjantów, którzy cierpieli przez ostatnie lata. Byli poniżej godności oceniani i wynagradzani. Musimy z tym żyć -tłumaczy Garbacz.

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy protestują policyjne związki. Najpierw oflagowano jednostki policji i radiowozy potem policjanci przestali wystawiać mandaty. Od kilku dni pojawiają się informacje o masowym odchodzeniu funkcjonariuszy na zwolnienia.

Policjanci żądają od strony rządowej m.in. podwyżki pensji o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego, pełnopłatnego urlopu i odmrożenia waloryzacji pensji.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check