Jubileusz 100-lecia istnienia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie

Historia lubelskiego pogotowia sięga 1917 roku, kiedy to ukonstytuowało się Towarzystwo ,,Pogotowie Ratunkowe” w Lublinie. Od tego czasu kolejne pokolenia pacjentów oraz personelu medycznego dopisują karty historii.

 

Lubelskie pogotowie ratunkowe powstało z inicjatywy Rady Miasta w 1917 roku. Towarzystwo „Pogotowie Ratunkowe” utrzymywało się ze składek społecznych, dobrowolnych datków, opłat ubezpieczalni społecznej za transport chorych i pomoc w domu osobom niesprawnym i obłożnie chorym oraz z akcji charytatywnych.

 

Siedziba Pogotowia początkowo mieściła się w lokalu w Gmachu Ratusza przy Placu Łokietka, który nieodpłatnie został przekazany miastu. W 1934 stacja przeniosła się do do budynku przy ul. Krakowskie Przedmieście 3 (skrzyżowanie z ul. Świętoduską) nad apteką Emila Żółtowskiego.

 

W 1923 roku zakupiono nowy konny ambulans – „Wandę” wykonaną przez lubelską firmę „Paszowski i Janociński”. W 1937 roku zakupiono ze składek społeczeństwa lubelskiego dla stacji ratunkowej karetkę samochodową zbudowaną w fabryce „Wolskiego” na podwoziu samochodu marki Chevrolet, która służyła lubelskiemu pogotowiu aż do dnia 22 lipca 1944 r.

 

Chcesz poznać całą historię Pogotowia w Lublinie? Zapraszamy >tutaj<

 

W dniach 2-3 marca 2017 roku organizowane są obchody setnej rocznicy działalności Pogotowia w Lublinie.

 

– Pragniemy sięgnąć do naszych korzeni i przypomnieć drogę od pierwszej konnej karetki do nowoczesnych ambulansów. Chcemy również przypomnieć ludzi, którzy swoją pracą wnieśli największy wkład w rozwój naszego Pogotowia. Będzie to dla nas także czas wyznaczania sobie kolejnych, nowych celów – informują organizatorzy.

 

W dniu 3 marca Pogotowie zaprasza mieszkańców do odwiedzenia filii i podstacji oraz Ośrodka Szkoleniowego. Podczas dni otwartych w godz. 8-15 będziecie mogli Państwo zobaczyć jak wygląda praca ratowników medycznych, obejrzeć zabytkowy sprzęt medyczny oraz przejść podstawowe szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Adresy miejsc Dni Otwartych 3 marca 2017 r.:

  • Ośrodek Szkoleniowy ul. Bursaki 17, Lublin
  • Podstacja Śródmieście ul. Spadochroniarzy 8, Lublin
  • Filia Świdnik, Niepodległości 2, Świdnik

 

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.