Jesteś opiekunem i szukasz pracy w Niemczech? Marta jest już w Polsce i chętnie pomoże!

Patryk Budziński Head of Poland i Gabriela Starczyńska - Head of Business Development w marcie
Patryk Budziński Head of Poland i Gabriela Starczyńska - Head of Business Development w marcie

Marta, innowacyjna firma z branży usług opiekuńczych, jest już w Polsce. To pierwsza na rynku platforma, która rekrutowanych opiekunów łączy bezpośrednio z rodzinami, bez ingerencji agencji pośredniczących. Założona w 2020 roku przez Philippa Buhra i Jana Hoffmanna w Berlinie, dziś ma swoje biura także w Rumunii, na Litwie, a teraz również w Polsce. Marta pomaga opiekunom znaleźć stabilne i bezpieczne miejsce pracy w Niemczech, a dzięki wsparciu inwestorów w wysokości 6,6 mln euro ma realną szansę przebudować i uporządkować system prywatnej opieki nad seniorami.

Praca jako opiekun w Niemczech

W wielu krajach Europy rynek usług opiekuńczych jest fragmentaryczny i brakuje na nim przejrzystości. Z tym problemem spotkał się założyciel marty, Jan Hoffmann, kiedy przez długi czas nie mógł znaleźć opiekunów dla swoich dziadków. Właśnie wtedy w jego głowie narodził się pomysł budowy platformy, która, jak puzzle, połączy rodziny z opiekunami. To podejście oparte na danych, które znacząco obniża koszty i skraca czas poszukiwania. Nowatorski pomysł na biznes spotkał się z dużym zaufaniem ze strony inwestorów oraz aniołów biznesu (doświadczonych inwestorów prywatnych, lokujących kapitał we wczesnej fazie rozwoju firmy, w zamian za objęcie części akcji lub udziałów) i uzyskał 6,6 mln euro na rozbudowę i rozwój.

Aby skorzystać z platformy, wystarczy zarejestrować się na stronie www.go2marta.org (lub pobrać aplikację na smartfony – LINK). Nawet już po kilkunastu minutach od zalogowania system jest w stanie znaleźć dopasowanie z niemiecką rodziną. Zarówno na samym początku, jak i na późniejszym etapie rekrutacji każda osoba, która chce znaleźć pracę przez platformę, może skorzystać z pomocy konsultanta. Na infolinii czekają wykwalifikowani pracownicy, którzy wytłumaczą, jakie kolejne kroki należy podjąć, by z sukcesem rozpocząć współpracę z rodziną.

Marta to platforma, która jest nie tylko łatwa w obsłudze, ale również transparentna. Opieka według marty ma jasne i czytelne zasady, dzięki czemu opiekuni w mniejszym stopniu są narażeni na rozczarowanie związane z zakresem obowiązków w docelowym miejscu pracy, czy brakiem należytej wypłaty. Na start bardzo ważna jest choćby minimalna znajomość j. niemieckiego – to ważne, by podopieczny rozumiał podstawowe zwroty dot. opieki. Na podstronie są wymienione typowe obowiązki opiekuna, jak również usługi wyłączone, w tym m.in. opieka medyczna, sprzątanie, czy opieka 24h.

Marta oferuje również wsparcie w zakresie merytorycznym – po znalezieniu odpowiedniej rodziny i zawarciu umowy franczyzowej, konsultanci na infolinii doradzą m.in. jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą (w Niemczech to Gewerbe), czy pomogą zorganizować dojazd. Co ważne, opiekunowie naprawdę mogą czuć się bezpieczni – marta zapewnia ubezpieczenie, m.in. wypłatę pensji, nawet jeśli pracodawca, mimo wykonania obowiązków, odmówi zapłaty.

Proste, technologiczne rozwiązania, jak marta są niezwykle ważne, by z sukcesem zarządzać w XXI wieku naturalnymi procesami, m.in. nieuchronnemu starzeniu się społeczeństw. Według prognoz do końca 2025 roku udział osób 60 plus w populacji świata będzie stanowił 15%, a do końca 2050 roku będzie to ponad 1/5 ludności. Starzeniu coraz częściej towarzyszy niesamodzielność. Zapotrzebowanie na opiekunów jest więc z roku na rok coraz większe.

„W samych Niemczech 4 mln seniorów poszukuje opieki, podczas gdy na rynku jest jedynie 280 tys. opiekunów. To stwarza szansę dla ponad 600 tys. opiekunów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski” – tłumaczy Patryk Budziński, Head of Poland w marta.

„Płace w sektorze opieki długoterminowej, niezależnie publicznej, czy prywatnej są w Polsce wciąż stosunkowo niskie w porównaniu z rynkiem niemieckim, natomiast opiekunowie, którzy zarejestrowali się na naszej platformie, otrzymają minimum 1700, a średnio 1900 euro po odprowadzeniu wszelkich opłat. Godne wynagrodzenie to tylko początek benefitów, jakie proponuje marta. Przede wszystkim zależy nam, by każdy opiekun (także ten, który już ma pracę, ale poszukuje lepszej oferty) znalazł bezpieczne oraz stabilne miejsce pracy” – dodaje Budziński.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.