Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. NBP pozostawił je na obecnym poziomie, ale WIBOR wzrósł

Decyzja NBP w sprawie stóp procentowych
Decyzja NBP w sprawie stóp procentowych | fot. NBP

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych i pozostawiła je na obecnym poziomie 6,75 proc., ale WIBOR wzrósł, więc raty kredytów hipotecznych niektórym kredytobiorcom i tak wzrosną.

Stopy procentowe październik 2022

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 5 października postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie 6,75 proc. Raty kredytów rosną wraz ze wskaźnikiem WIBOR, a ten przed decyzją RPP wynosił 7,31 proc. w wersji trzymiesięcznej i 7,47 proc. w sześciomiesięcznej.

„W przypadku kredytu na 300 tys. zł na 25 lat z marżą 2,21 proc., który został przyznany we wrześniu 2021 r., rata wzrosła z początkowego poziomu 1 337 zł do 2 602 zł. Oznacza to wzrost o 93 proc.” – wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

„Stopy NBP bez zmian. Oczekiwaliśmy my i rynek +25pb. Czekamy na uzasadnienie? Nie ma stabilizacji CPI, jak chciał NBP, oczekiwania inflacyjne wysoko, region CEE walczy z osłabieniem walut. Cel de facto RPP to raczej spadek inflacji, a nie CPI na 2,5% i soft landing. Złoty straci” – komentują analitycy ING Economics Poland.

Odbiło się na kursie polskiej waluty

Brak podwyżek stóp procentowych odbił się na kursie polskiej waluty. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie sprawiło, że złoty zaczął gwałtownie słabnąć w stosunku do głównych walut: euro, dolara i franka.

Przed decyzją RPP euro kosztowało niecałe 4,81 zł. Za dolara amerykańskiego trzeba było zapłacić około 4,85 zł, a za franka szwajcarskiego – niemal 4,94 zł. Godzinę później po decyzji w sprawie stóp procentowych kurs euro wzrósł do 4,84 zł, dolar podskoczył do prawie 4,90 zł, a frank – do 4,97 zł.

Reakcja USD/PLN na decyzję RPP
Reakcja USD/PLN na decyzję RPP | fot. bankier.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.