Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC. Od czerwca nowe przepisy

dowód rejestracyjny
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od czerwca kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i papierowego ubezpieczenia OC. Wszystko dzięki systemowi CEPiK 2.0.

Sejm przyjął w środę zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji. Obecnie kierowca, który nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów (dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia OC oraz prawa jazdy) podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. Już wkrótce ma to się zmienić.

Bez dowodu rejestracyjnego i OC od czerwca

Od 4 czerwca kierowca, który zostanie zatrzymany do kontroli przez funkcjonariuszy policji czy Inspekcji Transportu Drogowego nie będzie musiał posiadać przy sobie fizycznie dowodu rejestracyjnego pojazdu i ubezpieczenia OC. Wszystko to dzięki systemowi CEPiK 2.0.

Funkcjonariusze sprawdzą odpowiednie dane o pojeździe w bazie CEPiK 2.0. W przypadku zatrzymania dowodu, kierowca otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych zostanie odnotowana odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu nastąpi także w sposób wirtualny – poprzez wymazanie z bazy informacji o zatrzymaniu.

Udając się do stacji kontroli pojazdów nadal trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, by uzyskać pieczątkę potwierdzającą przejście badania. Jest to niezbędne podczas kontroli służb poza granicami kraju.

System CEPiK 2.0 nie będzie jeszcze uruchomiony w całości, będzie wdrażany stopniowo.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.