Rząd przyspiesza wejście w życie przepisów o ewidencji pojazdów. CEPiK 2.0 wystartuje 30 października 2017 roku, a nie jak pierwotnie planowano w czerwcu 2018. Jednak nie wszystko od razu.
O dokładnie 8 miesięcy przyspieszono uruchomienie nowej wersji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. – Przyspieszone zostaje wejście w życie części dotyczącej ewidencji pojazdów. Przykładowo, online będą udostępniane dane dotyczące przeglądów samochodów ze stacji kontroli pojazdów. System będzie udostępniany sukcesywnie etapami – powiedział Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji.
Pierwotnie system miał zostać wdrożony 1 stycznia 2016 roku, jednak termin uruchomienia został przesunięty pod wpływem audytu przeprowadzonego na zlecenie rządu.
Przegląd
Do centralnej ewidencji pojazdów będą trafiać informacje m.in. o aktualnym badaniu technicznym pojazdu ze stacji kontroli pojazdów. Ale to nie wszystko. Uruchomienie CEPiK wprowadzi zmiany w opłatach za przegląd. Od 30 października 2017 r. za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Oprócz zakładów ubezpieczeń także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie musiał przekazywać do CEP informacje o szkodach istotnych do jakich doszło w aucie podczas wypadku – w przypadku pojazdów nieubezpieczonych. W CEP gromadzone będą informacje o istotnych szkodach pojazdu (głównie w wyniku wypadku).
Młodzi kierowcy z ograniczeniami
Wraz z uruchomieniem pełnej wersji systemu młodzi kierowcy będą musieli poruszać się wolniej, niż pełnoprawni kierowcy, a pojazd będzie musiał być oznakowany specjalnym symbolem.
Dodatkowe e-usługi
Kierowcy bez wychodzenia z domu zyskają dostęp do danych zgromadzonych na swój temat: uprawnień do prowadzenia różnych typów pojazdów, liczby punktów karnych czy informacji o mandatach. Tu też bez wychodzenia z domu zapłacą mandat.
Każdy będzie mógł sprawdzić szczegółową historię pojazdu – datę rejestracji, przeglądy, polisy ubezpieczeniowe, wzmianki o poważnych uszkodzeniach itp.
Usługa „Sprawdź szkołę jazdy” umożliwi sprawdzenie przez kandydata na kierowcę informacji statystycznych na temat placówek. Informacje te pozwolą na zweryfikowanie, który ośrodek szkolenia kierowców jest najlepszy. Wszystko na podstawie takich danych, jak zakres przeprowadzanych szkoleń, poziom zdawalności egzaminów, liczba osób przeszkolonych, liczba wypadków i kolizji spowodowanych przez absolwentów, statystyki dotyczące wykroczeń popełnianych przez kursantów oraz średniego czasu, jaki w danej szkole upływa od rozpoczęcia szkolenia do zdania egzaminu.
Usługa „Udostępnij dane pracodawcy” pozwoli na weryfikację uprawnień kierowców przyjmowanych do pracy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przewiduje dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców i innych instytucji w dostępie do danych statystycznych.
Wszystko w jednym
Nowy system będzie zintegrowanym narzędziem, z którego korzystać będzie policja, ośrodki WORD i Wytwórnia Papierów Wartościowych, która wytwarza prawa jazdy i dowody rejestracyjne.
CEPiK 2.0 ze wszystkimi usługami ma zostać uruchomiony 4 czerwca 2018 r.
Dodaj swój komentarz