Jarmark Jagielloński 2020 w Lublinie. Obowiązkowe zapisy na warsztaty, koncerty i spektakle

Jarmark Jagielloński w Lublinie | fot. Jakub Bodys

Trwają przygotowania do 14. edycji Jarmarku Jagiellońskiego, która odbędzie się w tym roku w ograniczonej formie. Na wszystkie warsztaty, koncerty i spektakle obowiązują zapisy.

Tegoroczny Jarmark Jagielloński 2020 w Lublinie odbędzie się z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa, a na wszystkie wydarzenia festiwalowe, z wyjątkiem Jarmarku Rękodzielniczego, Jarmarkowego Podwórka i wystaw będą obowiązywać zapisy – także na koncerty czy spektakle. Wszystko po to, by nie przekroczyć dopuszczalnej dla danej przestrzeni liczby uczestników.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi uczestnicy Jarmarku będą zobowiązani do zachowania dystansu społecznego, a jeżeli nie będzie to możliwe do noszenia maseczek. Przed wejściem na teren Jarmarku każdy zdezynfekuje ręce (płyny do dezynfekcji umieszczone będą przy wejściu na teren wydarzenia oraz w jej obrębie). Stoiska rzemieślników będą odpowiednio od siebie oddalone oraz wyposażone w płyny do dezynfekcji.

„Każdy uczestnik wydarzeń na które obowiązują zapisy, będzie musiał podpisać oświadczenie, w którym stwierdzi, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną ani nie miał z taką osobą kontaktu oraz że nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. Uczestnicy przed wejściem będą mieli mierzoną temperaturę” – mówi Karolina Waszczuk, dyrektor Jarmarku Jagiellońskiego.

Jarmark Jagielloński 2020: „Zielarstwo”

Głównym tematem, wokół którego krążyć będzie tegoroczna edycja festiwalu, jest zielarstwo. – „Rośliny zielne od zawsze towarzyszyły ludziom, nie tylko dzięki swojej funkcji leczniczej, ale także gospodarczej, spożywczej czy wreszcie obrzędowej. Chcąc przypomnieć o szerokim zastosowaniu roślin w życiu człowieka, ale także o ich bogatej i jednocześnie zróżnicowanej symbolice, zdecydowaliśmy się zadedykować im całą edycję Jarmarku” – wyjaśnia dyrektor festiwalu.

Motyw ten obecny będzie zarówno w programie warsztatów, jak i spektakli, koncertów czy pokazów kinowych. Ziołowy charakter będzie miał również pająk prezentowany podczas festiwalu w Bramie Krakowskiej – dla wielu gości Jarmarku wyczekiwany punkt programu. Niezwykłą okazją do zgłębienia tematu zielarstwa będzie Letnia Szkoła Tradycji, dzięki której zainteresowane osoby będą mogły przez kilka dni pod okiem specjalistów poznawać sposoby wykorzystania roślin w lecznictwie, rolnictwie, barwieniu czy obrzędowości, a także nauczą się zasad ich uprawy.

Koncerty

Od kilku lat jednym z punktów programu Jarmarku Jagiellońskiego jest koncert re:tradycja, podczas którego znani muzycy łączą siły z mistrzami muzyki tradycyjnej, tworząc zupełnie nową jakość. Tego elementu nie zabraknie i w tym roku.

Artyści, którzy pojawią się na scenie re:tradycji to Reni Jusis i instrumentalista Miguel Moon wspólnie z Angėle Bapkauskienė i z zespołem Šalcinukas z Puńska, Tomasz „Lipa” Lipnicki i Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego oraz Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy w wyjątkowym spotkaniu wspominającym zmarłego w maju tego roku lidera kapeli.

Słuchacze koncertów spotkają się także m.in. z Kapelą Maliszów, WoWaKin Trio, Tęgimi Chłopami czy premierową odsłoną projektu Łukasz Jemioła & Drescode, prezentującą polski swing okresu przedwojennego.

Szczegóły dotyczące programu i zapisów na poszczególne wydarzenia znajdują się na stronie festiwalu jarmarkjagiellonski.pl.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.