Jakie zmiany od 1 marca? Nowe dowody i nie tylko

wniosek o dowód

Nowy wzór dowodu osobistego, łatwiejszy do wypełnienia wniosek i możliwość złożenia go w dowolnym urzędzie gminy w całej Polsce – to zmiany, które czekają Polaków od 1 marca. Łatwiej będzie również o ślub w plenerze oraz nadanie dziecku imienia o obcym brzmieniu.

Nowy dowód osobisty

Wniosek o wydanie dowodu osobistego lub aktu urodzenia w dowolnym urzędzie oraz śluby poza USC to tylko niektóre ze zmian, jakie wejdą w życie od 1 marca 2015 r. Nowy dokument nie zawiera już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie ma także zeskanowanego podpisu posiadacza. Format i wymiary dokumentu pozostały bez zmian, natomiast fotografia jest taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.

1-21842_g

 

Mercedes, Takahiro, a może Liam?

Od 1 marca rodzice, również ci mający oboje polskie obywatelstwo, będą mogli nazwać swoje pociechy imionami obcego pochodzenia, np. Mercedes, Takahiro czy Liam. Ostateczna decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, będzie należała do kierownika Urzędy Stanu Cywilnego.

Góry? Morze? W powietrzu?

Ruszy także System Rejestrów Państwowych, dzięki któremu będziemy mogli m.in. złożyć wniosek o dowód osobisty lub odebrać akt urodzenia w dowolnej gminie.

Od 1 marca przyszli małżonkowie będą mogli wziąć ślub poza urzędem stanu cywilnego. W 2014 roku 2400 osób zawarło śluby poza urzędem. Od 1 marca możliwość ta będzie zawarta w ustawie. Każda para będzie mogła złożyć wniosek do kierownika urzędu. Pamiętajmy, że dzięki zintegrowanemu Systemowi Rejestrów Państwowych możemy złożyć go w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Możemy również wybrać, inne niż urząd, miejsce ceremonii. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że musi być to miejsce gwarantujące zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie, będą musieli zapłacić 1000 zł.

materiały msw.gov.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.