Poziom bezrobocia w Lublinie wciąż przekracza wskaźnik krajowy, nie oznacza to jednak, że w stolicy województwa brakuje ofert pracy. Sprawdź, jakie jest zapotrzebowanie kadrowe lubelskich przedsiębiorstw w 2022 r.
Perspektywy lubelskiego rynku pracy
Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce w końcu sierpnia 2022 r. wyniosła 4,8%. Województwo lubelskie należy do regionów ze stosunkowo wysokim bezrobociem na tle kraju – w badanym okresie wojewódzki wskaźnik bezrobocia znalazł się na poziomie 6,5%.
Stopa bezrobocia w Lublinie ma wartość wyższą od ogólnopolskiej, jednak jest poniżej poziomu wojewódzkiego – w sierpniu 2022 to 5,2%. W tym miesiącu 9,6 tys. mieszkańców Lublina miało status osoby bezrobotnej.
Praca w Lublinie dla techników i budowlańców
Szukanie pracy w regionie o dość wysokim wskaźniku bezrobocia warto rozpocząć od zapoznania się z zapotrzebowaniem kadrowym okolicznych firm. Cennych wskazówek w tym zakresie dostarcza coroczna prognoza pt. Barometr zawodów. Zgodnie z nią w 2022 r. w Lublinie notuje się deficyt kandydatów do pracy należących do aż 51 grup zawodowych.
Lokalni pracodawcy mają przede wszystkich kłopoty ze znalezieniem chętnych do podjęcia zatrudnienia i zarazem wykwalifikowanych techników i inżynierów specjalizujących się w różnych dziedzinach przetwórstwa przemysłowego, a także w budownictwie. Oferty typu praca Lublin kierowane są między innymi do mechaników, blacharzy i lakierników samochodowych, monterów różnego rodzaju instalacji, operatorów maszyn i urządzeń, przetwórców w branży spożywczej, stolarzy, krawców, osób z uprawnieniami spawalniczymi, elektrycznymi, elektromechanicznymi, techników i inżynierów budownictwa, kierowników budowy i kierowników produkcji.
Spore możliwości znalezienia pracy województwie lubelskim, w tym w jego stolicy, stwarza także branża technologiczna. Na liście profesji deficytowych znaleźli się projektanci i administratorzy baz danych, programiści, specjaliści ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych oraz specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki. Popyt na tego typu specjalistów generowany jest przez szybki postęp technologiczny – brakuje osób z kwalifikacjami i doświadczeniem, a także kandydatów znających języki obce.
Podobnie jak w wielu innych częściach kraju, także w stolicy woj. lubelskiego praca czeka na nauczycieli różnych specjalności, pracowników zawodów medycznych i opiekuńczych, pracowników branży TSL oraz księgowych. Warto zapoznać się z pełnymi wynikami badania.
Praca dla uchodźców
Uchodźcy z Ukrainy, którzy mają legalny status pobytowy oraz uzyskali numer PESEL, mogą bez przeszkód podejmować zatrudnienie w Polsce. Z uwagi na braki kadrowe w wielu dziedzinach zawodowych, polscy pracodawcy chętnie przyjmują do pracy cudzoziemców. W Lublinie praca dla uchodźców nieznających języka polskiego czeka przede wszystkim w branży budowlanej, przetwórstwie przemysłowym, rolnictwie i hodowli zwierząt, branży opiekuńczej, usługach sprzątających czy w transporcie. Warto także pamiętać, że w wielu szkołach w Polsce zatrudniani są asystenci nauczyciela z językiem rosyjskim/ukraińskim – informacje na temat wakatów w Lubelskiem publikowane są na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię