Jaka jest cena uzależnienia

Ile kosztuje uzależnienie?
Ile kosztuje uzależnienie?

Cena uzależnienia? Przewrotnie brzmiący tytuł skrywa w sobie kilka znaczeń. Koszty uzależnienia to nie tylko wymierna kwota, którą uzależniona osoba regularnie wydaje, płacąc za używki. Najwyższa cena, którą ponosi to utrata zdrowia, czasami także życia. Koszt uzależnienia, który nie jest w żadnym stopniu możliwy do wyceny to także utrata rodziny, bliskich, pracy – dotychczasowego życia.

Mówiąc o kosztach uzależnień, nie sposób nie wspomnieć o kosztach odwyku w prywatnych ośrodkach wspierających walkę z uzależnieniami. Mówiąc natomiast o kosztach w skali globalnej, nie da się pominąć także kosztów, jakie ponosi państwo w tym obszarze.

Zgodnie z danymi pochodzącymi z PARPA (Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) społeczno-ekonomiczne koszty leczenia uzależnienia od alkoholu szacuję się na 30,9 mld zł. Koszty te obejmują m.in. leczenie szpitalne, więzienia, egzekucję przestępstw, utrzymywanie izb wytrzeźwień. Najkosztowniejsza pozycja w zestawianiu to PARPA to przedwczesna śmierć Polaków spowodowana nadużywaniem alkoholu.

Koszty uzależnienia – ile kosztują używki

Odpowiedź, ile dziennie kosztują używki, jest trudna do precyzyjnego wyliczenia. Nie bez znaczenia jest aspekt społeczno-geograficzny: kto, co i gdzie kupuje.  

Przykładowo: w Warszawie porcja marihuany kosztuje ok. 20 zł, podobnie amfetamina. Droższa jest już działka heroiny ok. 40 zł. Najdroższą z narkotycznych używek jest kokaina. Jej cena to 200-300 zł za gram.
Jak to jest z alkoholem? Jakie są koszty uzależnienia od alkoholu? Badania przeprowadzone przez analityków CBOS pokazują, że średnia kwota, jaką statystyczny Polak przeznacza na alkohol w ciągu miesiąca, wynosi 40 złotych (średnia uwzględnia osoby pijące, jak i abstynentów).

Średnie roczne spożycie napojów alkoholowych na 1 mieszkańca w litrach (w przeliczeniu na 100 proc. alkoholu, pokazuje, jak wzrostowa jest tendencja na przestrzeni lat:

  • 1993 – 6,52
  • 2000 – 7,12
  • 2010 – 9,02
  • 2019 – 9,78
  • 2020 – 9,62
  • 2021 – 9,71 litra

Źródło: https://www.parpa.pl/index.php/badania-i-informacje-statystyczne/statystyki

Według najnowszych danych (źródło: https://portalstatystyczny.pl/spozycie-alkoholu-w-europie/) Polacy piją ponad 11 litrów czystego alkoholu na głowę według miary WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), czyli w grupie powyżej 15 roku życia.

Jaki jest rzeczywisty koszt uzależnienia? – jak go uniknąć

Koszty uzależnienia, tak naprawdę są niepoliczalne. Oczywiście, można jako wartości przytoczyć dane statystyczne, ująć wszystko w cyfry. Pokazują i unaoczniają, z jakim problemem tak naprawdę się mierzymy. Co zrobić gdy jesteś uzależniony? Jak szukać pomocy. Skuteczność leczenia w wyspecjalizowanych ośrodkach odwykowych, pokazuję, że wyjście z nałogu jest możliwe. Koszty uzależnienia w postaci utraty zdrowia, życia można powstrzymać. Warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań w walce o swoje życie. 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.