Jak założyć przydomowy kompostownik. Poradnik dla mieszkańców „Kompostowanie — naturalnie proste!”

Kompostownik
Fot. Adobe Stock

Miasto przygotowało dla mieszkańców i mieszkanek Lublina krótki poradnik „Kompostowanie — naturalnie proste!”. W publikacji znalazły się najważniejsze informacje o tym, jak założyć przydomowy kompostownik oraz jak właściwie kompostować w nim bioodpady.

Czego dowiesz się z poradnika

Z poradnika mieszkańcy i mieszkanki miasta dowiedzą się, m.in. jak założyć kompostownik, co zrobić, by kompost stał się pełnowartościowym nawozem oraz jak radzić sobie z trudnościami, które mogą się pojawić w trakcie kompostowania.

W publikacji znajdują się także informacje, o tym, jakie odpady można wrzucać do kompostownika, a jakie nie powinny się tam znaleźć. Do kompostowania powinny trafiać przede wszystkim odpady kuchenne: skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty czy resztki owoców i warzyw, a także odpady roślinne z ogrodu – pozostałości po cięciu, pieleniu czy koszeniu trawnika.

W kompostowniku nie wolno natomiast umieszczać odpadów pochodzenia zwierzęcego, takich jak kości i mięso – te powinny trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Poradnik dostępny jest w Wydziale Ochrony Środowiska (ul. Zana 38, pok. nr 15) oraz w wersji elektronicznej na stronie srodowisko.lublin.eu.

To kolejne działanie Miasta, które ma na celu zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych do zakładania przydomowych kompostowników. Kompostowanie jest łatwym i tanim sposobem na zagospodarowanie wytwarzanych bioodpadów oraz wyprodukowanie z nich naturalnego materiału do użyźniania gleby. Do przyjęcia takiego rozwiązania zapraszamy zwłaszcza osoby posiadające duże ogrody i trawniki, z których skoszoną trawę, zebrane liście czy części roślin można we własnym zakresie zagospodarować i wykorzystać jako ekologiczny nawóz. Posiadanie własnego kompostownika to nie tylko korzyść finansowa dla mieszkańców i mieszkanek związana ze zmniejszeniem opłaty za odbiór odpadów komunalnych, ale także ukłon w stronę środowiska naturalnego – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Załóż kompostownik i korzystaj z ulg

Przypominamy także, że od 1 lipca br. zostanie rozszerzona ulga dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi za kompostowanie bioodpadów w kompostowniku przydomowym. Zwolnienie będzie teraz wynosić 4 zł od jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość, a nie jak do tej pory od gospodarstwa.

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z ulgi i zdecydują się na założenie kompostownika, powinni złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z informacją o posiadaniu kompostownika przydomowego i kompostowaniu bioodpadów oraz wyliczyć miesięczną wysokość zwolnienia.

Natomiast mieszkańcom, którzy już zadeklarowali, że korzystają z kompostownika, ulga zostanie zaktualizowana automatycznie, bez konieczności składania nowej deklaracji. Obecnie w Lublinie informację o posiadaniu kompostownika złożyło ponad 970 gospodarstw domowych.

Pamiętaj o tym mając deklarując posiadanie kompostownika

Jednocześnie przypominamy, że osoby, które zadeklarują posiadanie kompostownika nie mają zapewnionego odbioru odpadów BIO (odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, fusy po kawie i herbacie, skorupki jajek) – brązowe pojemniki na terenie nieruchomości oraz bioodpadów stanowiących części roślin (trawa, liście, drobne gałęzie, wycięte rośliny) – pojemniki lub worki na terenie nieruchomości.

Poradnik „Kompostowanie — naturalnie proste!” powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.