Jak zagrać w każdą grę na słabym PC – granie w chmurze

Granie w chmurze
Granie w chmurze | materiały prasowe

Granie w chmurze albo inaczej cloud gaming zyskuje ostatnio coraz większą popularność. Pozwala on w końcu na ogrywanie najnowszych, najlepiej wyglądających produkcji, nawet na bardzo leciwym sprzęcie. Pozornie, jedyne czego potrzebujemy to urządzenie z dostępem do Internetu, a cała reszta magii będzie odbywać się na odległych serwerach. W tym artykule sprawdzimy wady i zalety grania w chmurze oraz pokażemy najlepsze serwisy do Cloud gamingu.

Wymagania, zalety i wady grania w chmurze

Tak, jak wspomnieliśmy na początku, Cloud gaming, ma dosyć niski próg wejścia. Głównym warunkiem, żeby skorzystać z grania w chmurze, jest szybkie i stabilne połączenie Internetowe z niskimi opóźnieniami. Znaczna część serwisów strumieniujących wymaga prędkości pobierania na poziomie co najmniej 50 Mb/s, jednak wymagania mogą się trochę różnić w zależności od usługi. Poza szybkim Internetem potrzebujemy jeszcze:

  • Urządzenia z dostępem do grania w chmurze — może to być komputer, laptop, smartfon, konsola, a nawet telewizor z funkcjami Smart. Ważne jest tylko to, aby dany serwis obsługiwał nasze urządzenie.
  • Abonament lub konto w usłudze streamingowej — najlepsze usługi do grania w chmurze są oparte na abonamencie. Potrzebujemy, więc konta oraz opłacenia subskrypcji na dany okres. Niektóre platformy (takie jak np. Geforce Now) posiadają ograniczony tryb darmowy, gdzie przed zagraniem musimy zaczekać w kolejce.
  • Kontroler/ Myszka i klawiatura/ ekran dotykowy — ostatni warunek na skorzystanie z grania w chmurze to aktywne urządzenie wskazujące. Zdecydowanie największe wsparcie mają pady, jednak ze znalezieniem gier na klawiaturę i myszkę też raczej nie będzie problemu. Podczas grania z użyciem ekranu dotykowego niektóre gry nie zadziałają, a w pozostałych przyciski zostaną wyświetlone na ekranie.

W porównaniu z graniem lokalnym, Cloud gaming ma sporo oczywistych zalet. Jest on ogólnie dostępny, często łatwiejszy do skonfigurowania, a przede wszystkim tańszy, niż dedykowane zestawy do grania.

Z drugiej strony, granie w chmurze nie zawsze jest perfekcyjne. Przy słabszych, niestabilnych połączeniach w obrazie pojawiają się okropne załamania i artefakty uniemożliwiające przyjemną rozgrywkę. Do tego dochodzą opóźnienia, które (mimo tego, że często stosunkowo nieodczuwalne) są sporo wyższe niż przy graniu lokalnym. Z tego powodu Cloud Gaming nie jest najlepszą parą z szybkimi grami multiplayer.

Poniżej przedstawiamy dwie najlepsze usługi pozwalające na ogranie znacznej większości popularnych gier komputerowych. Jeżeli wciąż nie wiecie, czy Cloud Gaming jest dla was, to warto zacząć właśnie od nich.

Nvidia GeForce Now — najpopularniejsza usługa streamingowa

Nvidia GeForce Now to obecnie najpopularniejsza platforma streamingowa pozwalająca na granie w wiele znanych produkcji komputerowych. Do skorzystania z GeForce Now wystarczy nam odpowiednia aplikacja dostępna na systemy Android, Windows oraz MacOS. Po przejściu na GeForceNow możemy też zagrać bezpośrednio z okna przeglądarki.

Używając GeForce Now uruchamiamy nasze własne gry, zakupione wcześniej na platformach takich jak: Steam, GOG, czy Epic Games Store. Obecna biblioteka tytułów jest dosyć szeroka i co ważne, stale powiększana. Nvidia dodaje wsparcie dla kilku gier w każdy kolejny czwartek. Ilość gier w GeForce Now wciąż nie ma jednak porównania z ogromnym katalogiem Steam.

Dużą zaletą GeForce Now jest fakt, że posiada on w pełni darmową wersję. W ramach takiego planu jesteśmy w stanie zagrać we wszystkie gry, ale przed każdą rozgrywką będziemy zmuszeni poczekać w kolejce z niskim priorytetem. Czas oczekiwania na rozgrywkę waha się zazwyczaj od 5 do 20 min. Dodatkowymi ograniczeniami darmowej usługi są krótsze sesje oraz brak raytracingu w grach. Chcąc pozbyć się tych wad, trzeba zakupić abonament kosztujący 49 zł (pakiet Priority) lub 99 zł (pakiet Ultimate) miesięcznie.

Najlepsze gry na przeglądarkę
Najlepsze gry na przeglądarkę

Xbox Cloud Gaming — streaming gier z Game Pass

Xbox Cloud Gaming to usługa pozwalającą na strumieniowanie tylko i wyłącznie wybranych gier z usługi Game Pass. Na szczęście nie jest to duże ograniczenie, gdyż znajdziemy tu naprawdę sporo tytułów. Wśród nich są takie hity jak: cała seria Halo, Forza Horizon 5, Doom Eternal, czy trylogia Hitmana. Żeby skorzystać z Xbox Cloud Gaming, możemy posłużyć się aplikacją dostępną na systemy Android oraz Windows lub zwykłą przeglądarką Internetową.

Xbox Cloud Gaming jest częścią pakietu Game Pass Ultimate. Kosztuje on 55 zł miesięcznie i poza graniem w chmurze, daje możliwość pobierania setek gier lokalnie na komputery osobiste oraz konsole Xbox. Pierwszy miesiąc abonamentu jest dostępny kompletnie za darmo.

Podsumowanie

Granie w chmurze to świetny i wygodny produkt, a jego największą wadą jest konieczność użycia szybkiego, responsywnego łącza Internetowego. Jeśli nie posiadacie ani mocnego komputera, ani najlepszego Internetu, to jeszcze nic straconego! Wciąż pozostaje wam masa starszych gier oraz produkcji niezależnych z komicznie niskimi wymaganiami. W takiej sytuacji warto sprawdzić też 10 najlepszych darmowych gier na przeglądarkę, wg serwisu Gaming Komputronik, bowiem z takich gier będziemy mogli cieszyć się praktycznie na każdym sprzęcie.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.