Jak wygląda rynek pracy w Lublinie?

Jak wygląda rynek pracy w Lublinie?
Jak wygląda rynek pracy w Lublinie?

W 2021 w województwie lubelskim najniższe bezrobocie odnotowano właśnie w Lublinie. Tutejszy rynek pracy jest przyjazny zarówno dla specjalistów z różnych branż, jak i dla pracowników niewykwalifikowanych. W jakich zawodach można znaleźć zatrudnienie? Gdzie szukać pracy w Lublinie?

Zapotrzebowanie na pracowników fizycznych

W Lublinie prężnie rozwija się przemysł, a także przetwórstwo. To sprawia, że pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników fizycznych, zarówno tych wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych. Miejsc pracy nie brakuje przede wszystkim w branży budowlanej, choć należy mieć na uwadze, że większość firm świadczy usługi nie tylko na terenie miasta, ale i całego województwa. Pracodawcy zgłaszają też zapotrzebowanie na:

  • spawaczy,
  • ślusarzy,
  • monterów,
  • cieśli,
  • betoniarzy.

Potrzebne kwalifikacje do podjęcia zatrudnienia można zdobyć w szkołach zawodowych, a także na różnego typu kursach – udział w niektórych jest dotowany przez Urząd Pracy.

W jakich branżach brakuje wykwalifikowanych specjalistów?

W ciągu ostatnich kilku lat w Lublinie rozwinęła się branża IT, przez co pracodawcy ciągle poszukują programistów, analityków, administratorów sieci. W sektorze informatycznym zaczyna dominować model pracy zdalnej lub hybrydowej, dzięki czemu wakat mogą otrzymać również osoby, zamieszkujące poza miastem wojewódzkim. Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny finansów i księgowości – brakuje przede wszystkim doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników, na przykład dyrektorów finansowych, głównych księgowych czy doradców podatkowych.

W Lublinie prężnie rozwijają się liczne korporacje, przez co rynek pracy staje się o wiele przyjaźniejszy dla osób po studiach wyższych, które znają przynajmniej jeden język obcy. Zazwyczaj wymagany jest język angielski, choć czasami pracodawcy poszukują też pracowników, mówiących w egzotycznych językach. Ze względu na to, iż Lublin położony jest na ścianie wschodniej, poszukiwani są również specjaliści do spraw rekrutacji, którzy biegle mówią na przykład po ukraińsku czy rosyjsku. Warto mieć na uwadze, że Lublin otwarty jest zarówno na doświadczonych pracowników, jak i studentów czy osoby, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Jest to ośrodek studencki, bowiem w Lublinie działa wiele uniwersytetów publicznych i prywatnych. Firmy z różnych branż przygotowują więc oferty staży i praktyk dla studentów ostatnich lat studiów.

Gdzie szukać pracy w Lublinie?

Lubelski rynek pracy z roku na rok staje się coraz bardziej przyjazny, jednak pozostaje pytanie, gdzie właściwie szukać zatrudnienia? Doskonałym rozwiązaniem jest aplikowanie poprzez portal Aplikuj.pl, na którym znaleźć można mnóstwo ofert pracy w różnych branżach. Możemy również udać się do lokalnego Urzędu Pracy, gdzie ofert także nie brakuje. Należy jednak uprzednio zarejestrować się jako osoba bezrobotna, aby móc poszukiwać zatrudnienia poprzez Urząd. Alternatywnym rozwiązaniem będzie przeglądanie lokalnych gazet, w których pojawia się wiele ofert pracy, w szczególności sezonowej. Latem do Lublina przyjeżdża bowiem wielu turystów, zatem na dużą skalę działają ogródki piwne, kawiarnie czy restauracje, w których można znaleźć pracę na okres wakacji. W Lublinie działa także wiele agencji pracy, przez które możemy aktywnie poszukiwać zatrudnienia. 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.