Jak wygląda operacja powiększania piersi i ile kosztuje?

Operacja powiększania piersi - jak wygląda?
Operacja powiększania piersi - jak wygląda?

Powiększanie piersi to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. To bowiem właśnie rozmiar biustu jest bardzo często źródłem ogromnych kompleksów dla jego posiadaczek. Choć w handlu dostępne są różnego rodzaju kremy i tajemnicze specyfiki deklarujące według ulotek powiększanie biustu – nie ma się co oszukiwać. Jeżeli natura dała nam zbyt małą miseczkę i chcemy to zmienić – czas przygotować kilkanaście tysięcy złotych i rozważyć operację powiększenia piersi. Jak każda operacja – również ta może wzbudzać u wielu potencjalnych klientek mnóstwo obaw i pytań. Spróbujmy więc rozwiać większość z nich i odpowiedzieć na te najczęściej zadawane pytania.

Kiedy powinniśmy pomyśleć o zabiegu powiększania piersi?

Wtedy kiedy źle się z nimi czujemy. Czasem powiększanie piersi jest związane z problemami natury medyczno-zdrowotnej. To przypadek choćby rekonstrukcji piersi albo wrodzonego niedorozwoju jednej lub obu z nich. Najczęściej jednak chodzi po prostu o kwestie estetyczne. Kobiety, które nie są zadowolone ze swoich piersi, bo na przykład są one nierówne, mają nieatrakcyjny kształt, są zbyt małe – jednym prostym zabiegiem mogą poprawić swoją sytuację. Często bywa też tak, że nawet jeśli kobieta wcześniej była zadowolona z tego, jak wyglądają jej piersi, to po okresie ciąży i karmienia ich wygląd znacząco się zmienił na minus – wtedy sytuację możemy przywrócić do normy za pomocą zabiegu.

Na czym polega sam zabieg?

Zależy to od wybranej metody powiększania piersi, często też od indywidualnych uwarunkowań związanych z daną pacjentką, czasem również od wybranej kliniki czy lekarza wykonującego zabieg. W większości przypadków podstawą zabiegu jest odpowiedni implant, który wkładany jest do piersi. W zależności od sytuacji, czasem umieszczane one są pod mięśniem piersiowym, znacznie rzadziej nad nim. Ta pierwsza metoda bowiem jest nie tylko bezpieczniejsza (oddalenie implantu od powierzchni skóry zmniejsza ryzyko jego uszkodzenia), ale też efekt końcowy prezentuje się na ogół lepiej.

Czy implanty są bezpieczne?

To dość częsta obawa – i trudno się jej dziwić. Jakby na to nie patrzeć – w naszym ciele znajdzie się coś obcego – i zostanie tam na długo. Nie ma się jednak czego obawiać. Zwróćmy uwagę, że takie zabiegi są wykonywane już od dziesiątek lat i skorzystały już z nich dziesiątki milionów pacjentek. Tym samym też, technologia wykonywania implantów wciąż się rozwija, zatem implanty zakładane dziś są nieporównanie bezpieczniejsze od tych, które były stosowane kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. A skoro te dawniejsze nie sprawiają istotnych problemów – to tym bardziej nie obawiajmy się wyboru ich unowocześnionej wersji.

Czy zabieg trzeba powtarzać?

Silikon, z którego wykonywane są na ogół implanty, jest niezwykle trwałym materiałem. Pomimo to nie jest on jednak wieczny. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pacjentce, przyjmuje się więc że trwałość implantów piersi to około 15 lat. Po tym okresie należy ponownie zgłosić się do kliniki w celu wymiany implantów na nowe lub ich usunięcia – jeżeli takie będzie życzenie pacjentki. Jest to jednocześnie świetny moment, aby dokonać pewnych modyfikacji, jeśli chodzi o kształt lub rozmiar implantów – gdy w międzyczasie zmieniły się preferencje użytkowniczki.

Czy powiększanie piersi to zabieg dla każdego?

Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu – przed jego wykonaniem następuje szereg badań i konsultacji lekarskich, na podstawie których oceniana jest możliwość wykonania zabiegu i omawiane ewentualne ryzyka. Jeżeli wystąpią jakieś przeciwwsakazania – lekarz z pewnością precyzyjnie przedstawi sytuację.

Zdecydowałam się – co dalej?

Jeżeli w ramach wywiadu lekarskiego oraz przeprowadzonych badań nie zaobserwowano żadnych potencjalnych zagrożeń i pacjentka jest kwalifikowana do zabiegu, to nadchodzi czas na wybór jego terminu. Nie może to być termin przypadkowy, gdyż powinien on zostać wyznaczony nie później niż 2 tygodnie po ostatniej miesiączce, co może być pewnym problemem w przypadku nieregularnego miesiączkowania. Rzadko jednak jest to przeszkoda, która znacząco utrudniałaby lub uniemożliwiała sam zabieg. W wyznaczonym dniu pacjentka przez 6 godzin przed wyznaczoną godziną operacji nie powinna jeść ani pić, a na kilka tygodni przed zabiegiem powinna przestać palić papierosy oraz brać niektóre leki – szczegóły poda lekarz. Sam zabieg wykonywany jest oczywiście w narkozie, więc po obudzeniu się pacjentka będzie się już mogła cieszyć wymarzonym biustem.

Co dalej?

Dalej nadchodzi czas na rekonwalescencję. Pierwsze kilka dni po operacji pacjentka powinna spędzić w klinice, gdzie będzie uważnie obserwowana. Po kilku kolejnych dniach następuje zdjęcie szwów – cały czas jednak bardzo oszczędzajmy nasze piersi – nie róbmy gwałtownych ruchów, nośmy specjalny biustonosz, ograniczajmy też jazdę samochodem, jeśli nie musimy tego robić. Po miesiącu od zabiegu można już rozpocząć pierwsze, lekkie ćwiczenia i wracać do normalnego życia. Normalnego – ale też trochę lepszego, gdyż nasze piersi wreszcie przestaną nas smucić.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.