Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej w województwie lubelskim w 2022 roku?

Fotowoltaika Lubelskie Voltmax zasileni słońcem

Chcesz zainwestować w instalacje PV i zastanawiasz się, który wykonawca instalacji fotowoltaicznych w Lubelskim będzie najlepszy? Trudne zadanie przed tobą „sprawdzona ekipa montażowa – fotowoltaika lubelskie” to jedna z bardzo popularnych fraz wyszukiwanych przez przyszłych posiadaczy instalacji PV w naszym województwie. Zapewne zastanawiasz się skąd to całe zamieszanie? Na rynku jest wiele firm o wątpliwych umiejętnościach instalatorskich powstających na potrzeby szybkiego zarobku, oraz stale rozwijającego się rynku i branży OZE. Łatwo trafić w „niewłaściwe ręce” – kierując się pozorną oszczędnością, która w przyszłości może okazać się zgubna, oraz przynieść wiele problemów i dodatkowych kosztów, których na początku nie braliśmy pod uwagę.

Jak nie dać się nabrać na panele fotowoltaiczne i obietnice nierzetelnej ekipy? Gdzie kupić fotowoltaike, żeby nie stracić? W tym artykule słów kilka o fotowoltaice w lubelskim przydatnych przyszłym inwestorom.

Ekipa montazowa 1
Ekipa VOLTMAX przy instalacji Paneli

Wielu klientów daje się nabić „w butelkę” i kupuje fotowoltaikę oczami, bazując jedynie na cenie widniejącej na fakturze, a później okazuje się, że taki wybór mści się na nich latami. Nierzetelnych wykonawców fotowoltaiki nie brakuje, a piękno oferty nie zawsze dorównuje cenie za fotowoltaikę.

Montaż instalacji fotowoltaicznej do produkcji energii to bardzo gorący temat, wiele firm liczy na szybki i duży zysk, a grono wykonawców stara się wycisnąć z rynku tyle ile się da, często kosztem klientów.

Na szczęście, pomimo wielu nierzetelnych wykonawców, oraz firm, które stawiają tylko i wyłącznie na własny zysk, na rynku lubelskim nadal znajdziemy firmy, które są rzetelne i oferują kompleksowe usługi realizacji instalacji fotowoltaicznej, pełne wsparcie serwisowe i posprzedażowe na długo po etapie wykonania instalacji.

Fotowoltaika Lublin, województwo lubelskie – gdzie kupić?

Trudno jednoznacznie wskazać, komu zaufać w kwestii realizacji inwestycji w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznej, ale zdecydowanie łatwiej jest wskazać wykonawców, którzy absolutnie nie powinni się za to zabierać. Firma zajmująca się montażem paneli musi mieć przede wszystkim doświadczenie, kadrę wykwalifikowanych i rzetelnych pracowników oraz zaplecze logistyczne. Czy wiesz, jak zróżnicowana może być decyzja o wykonawcy fotowoltaiki w województwie lubelskimGdzie kupić panele, kogo poprosić o montaż, żeby później nie żałować? Poniżej prezentujemy najpoważniejsze błędy, tzw. czerwone flagi, które powinny dać Ci sygnał, że coś jest nie tak.

Voltmax nasze samochody 1
Jak nas rozpoznać? Nasze samochody

Jakie błędy popełniają wykonawcy fotowoltaiki i kogo unikać?

Nie wykonują audytów

Jeśli firma nie wykonuje szczegółowych audytów instalacji fotowoltaicznych, w zasadzie nie ma o czym z nią rozmawiać. Taki wykonawca powinien być już na samym początku skreślony, dlatego że nie jest w stanie ocenić warunków, w jakich będzie działała instalacja PV i tym samym nie może jej prawidłowo dobrać. W przypadku braku szczegółowego audytu dobór będzie raczej przypadkowy i uniwersalny, a każdy z nas dobrze wie, jak kończy się bazowanie na uniwersalnych rozwiązaniach.

Nie zatrudniają projektantów z uprawnieniami

Firma od instalacji PV powinna zatrudniać projektanta dysponującego uprawnieniami w zakresie projektowania urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych lub z certyfikatem z systemów fotowoltaicznych wystawionym przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego. Może się zdarzyć, że nierzetelny wykonawca zleci wykonanie projektu komuś, kto nie będzie miał takich uprawnień. Jeszcze przed rozpoczęciem współpracy warto poprosić firmę o przedstawienie stosownych dokumentów potwierdzających uprawnienia jej projektanta.

Nie dobierają instalacji do charakteru obiektów

Dobry projektant dobierze panele fotowoltaiczne i wszystkie inne elementy instalacji do charakterystyki miejsca, w którym powstanie mini elektrownia. Projektant oceni kąt nachylenia dachu, jego budowę, nośność oraz okolicę i wykona szereg dodatkowych działań zmierzających do perfekcyjnego dostosowania całej instalacji. Jeśli tego nie robi, a Ty zdecydujesz się na usługę, w najlepszym przypadku ryzykujesz pieniądze, a w najgorszym bezpieczeństwo swojej rodziny.

Voltmax Realizacja dla klienta prywatnego woj. Lubelskie 1
Voltmax – Zrealizowana inwestycja DOM prywatny

Nie określają zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd

Jeśli firma nie oblicza zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną, to oznacza, że w zasadzie nie ma pojęcia o tym, czym się zajmuje. Wyliczenie zapotrzebowania energetycznego jest tak proste, że każdy jest sobie w stanie z tym poradzić samodzielnie. Zapotrzebowanie na energię można wyliczyć przy wykorzystaniu bardzo prostego obliczenia – mnożymy roczne zużycie prądu przez 1,2 , a następnie dzielimy przez roczną produkcję energii z jednego kW i otrzymujemy wynik, który pozwala precyzyjnie dobrać moc instalacji.

Nie są w stanie odpowiedzieć na pytania klientów

Kolejna czerwona flaga powinna się pojawić w momencie, kiedy firma nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania klienta, a pojawiają się w zasadzie od początku do końca trwania inwestycji. Klienci często chcą znać opinie na temat wybranych rozwiązań, jak korzystać z paneli fotowoltaicznych, jak szybko nastąpi zwrot, jak serwisować panele, czy są bezpieczne i na co można liczyć w ramach usługi montażu. Brak kompetentnych pracowników mogących odpowiedzieć na te pytania nie wróży niczego dobrego.

Proponują zadziwiająco niskie ceny

Jednym z największych, a jednocześnie najbardziej nieoczywistych różnic między dobrą a złą firmą fotowoltaiczną jest cena usług. Mogłoby się wydawać, że dobra jest ta firma, która oferuje niską cenę, a ta przedstawiająca wyższy kosztorys chce nas tylko naciągnąć, a w rzeczywistości jest całkiem odwrotnie. Jeżeli wyceny ekip montażowych różnią się diametralnie, to absolutnie nie powinniśmy się decydować na współpracę z dużo tańszą firmą. Wyjątkowo niska cena oznacza oszczędności na materiałach lub wykonaniu, a przecież nie na tym rzecz polega.

Nie przedstawiają kosztorysu prac

Solidne firmy od fotowoltaiki wiedzą, za co biorą pieniądze i są w stanie przedstawić klientowi dokładny kosztorys uwzględniający zarówno materiały, jak i robociznę. Jeśli firma nie przedstawia kosztorysu lub jest on bardzo ogólnikowy i nie potrafimy na jego podstawie określić konkretnych wydatków, to pojawia się problem i możemy nie do końca ufać naszemu wykonawcy. Rozliczenia między wykonawcą a klientem powinny być klarowne i zrozumiałe dla inwestora.

Do montażu wysyłają podwykonawców

Jak w ciągu jednej minuty rozpoznać firmę, która na pewno nie powinna się brać za montaż paneli fotowoltaicznych? Wystarczy zapytać monterów, czy są podwykonawcami, czy też zostali zatrudnieni w firmie. Jeśli firma wysyła do pracy własne ekipy montażowe, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że ci ludzie wiedzą, co robią. Jeśli do pracy zostają wysłani podwykonawcy, może się pojawić problem, ponieważ podwykonawcy nie czują presji ani odpowiedzialności w swojej pracy, więc często w ogóle się nie starają. Zdarza się też, że nie znają technologii, przy której pracują i popełniają błędy w montażu.

zrealizowana inwestycja klient biznesowy
Voltmax zrealizowana inwestycja klient biznesowy (fotowoltaika dla biznesu Lubelskie)

Starają się „napompować” budżet bez konkretnego powodu

Jeśli specjalista firmy fotowoltaicznej stara się wmówić Ci, że potrzebujesz zdecydowanie mocniejszych podzespołów, a Twoja instalacja fotowoltaiczna powinna mieć dużo większą moc, podczas gdy wcześniejsze wyliczenia na to nie wskazywały, to wcale nie oznacza to, że firma zrewidowała swoje poglądy i chce się zreflektować. Być może pracownik firmy próbuje sztucznie „napompować” Twoje wydatki i sprzedać Ci mocniejszy sprzęt, na którym więcej zarobi.

voltmax fotowoltaika Lublin materialy reklamowe
VOLTMAX Lublin – fotowoltaika na Lubelszczyźnie

Nie wspominają o gwarancji czy serwisie

Solidni instalatorzy fotowoltaiki zawsze mówią o gwarancji na panele fotowoltaiczne, inwerter i inne elementy oraz o koniecznych pracach serwisowych czy terminach tych prac. Jeśli specjaliści firmy w ogóle nie wspominają o tych kwestiach i co gorsza, nie świadczą usług serwisowych lub wręcz migają się od kwestii związanych z gwarancją, to lepiej poszukać kogoś, komu te zagadnienia nie są obce.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.