Jak wybrać samochód dostawczy do firmy i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Salon Ford 30
Szeroki wybór samochodów dostawczych w salonie Ford Carrara Lublin

Samochody dostawcze są dostępne w tysiącach różnych konfiguracji. Różnice dotyczą nie tylko marek i modeli, ale też rodzaju zabudowy, pojemności silnika, koloru, ceny i kosztów eksploatacji.

Zobacz, jak wybrać auto dostawcze do firmy i zagwarantować sobie oszczędność, a jednocześnie maksymalną użyteczność pojazdu. Artykuł powstał we współpracy z ekspertami FORD CARRARA Lublin.

Typ zabudowy

Pierwszą i najważniejszą cechą wskazaną, jaką musimy wziąć pod uwagę, jest rodzaj zabudowy samochodu dostawczego. Typów zabudowy jest wiele, ale do najpopularniejszych należą plandeki, izotermy, zabudowy skrzyniowe, chłodnie i zabudowy kurierskie.

Bardzo ważne: Bez względu na rodzaj wybranej zabudowy, ważne jest, by wykonująca ją firma miała homologację producenta konkretnej marki samochodu.

Dzięki tej homologacji zachowamy gwarancję nawet wtedy, kiedy wykonanie zabudowy będzie skutkowało poważną ingerencją w układ elektryczny pojazdu lub w jego strukturę nośną” – mówi Wojciech Guz, Doradca Handlowy Ford Carrara Lublin.

1. Plandeka

Plandeka jest zabudową przeznaczoną do przewozu ładunków, które należy chronić przed niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych. Plandeka może być wykorzystywana do transportu mebli, sprzętu AGD i ładunków na paletach. To jedne z popularniejszych rodzajów zabudów, często wykorzystywane w branży budowlanej, reklamowej, przemysłowej z uwagi na swoją uniwersalność konstrukcji.

Każdy klient jest indywidualny, dlatego tu w Ford Carrara Lublin każdą rozmowę z klientem rozpoczynamy od szczegółowej analizy potrzeb” – wyjaśnia Wojciech Guz z Ford Carrara Lublin.

2. Zabudowa skrzyniowa

Zabudowa skrzyniowa jest bardzo uniwersalnym typem zabudowy i pozwala na przewożenie różnego rodzaju ładunków. To otwarte nadwozie może być w razie potrzeby wzbogacone o plandekę. Samochód o zabudowie skrzyniowej może być wykorzystywany do przewozu okien, materiałów sypkich czy materiałów budowlanych. W przypadku transportu ciężkich ładunków warto postawić na pojazd z dźwigiem hydraulicznym.

3. Izoterma

Izoterma musi mieć przede wszystkim certyfikat ATP, który gwarantuje odpowiedni współczynnik K, czyli współczynnik przenikalności cieplnej. Izotermy do 0 stopni Celsjusza muszą mieć współczynnik K na poziomie nie mniejszym niż 0,7. Takie zabudowy wykorzystuje się do przewozu produktów wymagających stałej niskiej temperatury, np. żywności.

4. Zabudowa kurierska

W przypadku zabudowy kurierskiej ważna jest przede wszystkim łatwość dostępu. Samochód z taką zabudową powinien mieć działową ściankę z ruchomymi drzwiami i dużą ładowność. Dodatkowo taka zabudowa powinna być przystosowana w taki sposób, by gwarantowała bezpieczeństwo przewożonych paczek. W tym celu wykorzystuje się między innymi dużo punktów mocowań w podłodze i na ścianach ładowni.

5. Chłodnia

Chłodnia jest zabudową pozwalającą na przewóz żywności zamrożonej w temperaturze od 0 do -18 stopni Celsjusza. Samochody chłodnie pozwalają na utrzymanie stałej niskiej temperatury i są wyposażone w specjalne agregaty chłodnicze.

Pojemność silnika i spalanie

Im większa jest pojemność silnika, tym samochód ma większą moc, ale jednocześnie więcej pali. Przed zakupem trzeba koniecznie sprawdzić, ile konkretny samochód spala z pełnym załadunkiem. Niektóre auta dostawcze mogą spalać nawet 20 l/100 km. Sugerowanie się danymi katalogowymi jest tutaj niewskazane. Najlepiej porozmawiać z doradcą o możliwości użyczenia pojazdu na kilka dni w celu uzyskania dokładniejszych i bardziej miarodajnych informacji.

Wielu naszych klientów decyduje się na takie rozwiązanie. Taki kilkudniowy test pozwala sprawdzić im realne gabaryty auta podczas parkowania w miejscu przeznaczenia (wiata, garaż, hala), określić dokładniej spalanie, hałas w kabinie, kulturę pracy silnika jak auto zachowuje się na drodze podczas hamowania – wyprzedzania bez presji egzaminacyjnej obecnej podczas krótkiej jazdy próbnej” – mówi Wojciech Guz, Doradca Handlowy Ford Carrara Lublin.

Aby zakwalifikować się do testu na zasadach użyczenia, trzeba spełniać określone warunki, szczegóły ustala się z doradcą handlowym.

Wymiary i waga pojazdu

Każdemu kupującemu zależy, by samochód dostawczy był jak najlżejszy, ale jednocześnie, by miał jak największą ładowność. Te dwa elementy niestety nie idą ze sobą w parze, bo im większa jest ładowność pojazdu, tym większa będzie również jego waga. Duża waga samochodu będzie wpływała na zużycie paliwa, z kolei duża ładowność pozwoli zarobić więcej na jednym kursie.

W takim przypadku nie ma rozwiązania bez wad, więc najlepiej wybrać samochód o średnim ciężarze, ale zwrócić uwagę na jego dokładne wymiary. Istotne są nie tylko zewnętrze, ale też wewnętrzne wymiary – jest to szczególnie ważne podczas transportu towarów. Masa całkowita auta wypełnionego to czynnik główny, na który należy zwrócić uwagę. Pomijając tą kwestię możemy się potem gorzko rozczarować.

Salon Ford 01
Szeroki wybór aut dostawczych w Ford Carrara Lublin

Dodatkowe wyposażenie i jakość wykonania

Samochód dostawczy powinien być zbudowany z lekkich stopów metali i mieć jak najwięcej elementów aluminiowych cechujących się dużą wytrzymałością, a jednocześnie lekkością. Gwarantować bezpieczeństwo użytkowania. Ważne jest też dodatkowe wyposażenie takie jak klimatyzacja (niemalże niezbędna na dłuższych trasach) oraz specjalne przegrody na akcesoria i dokumenty.

Nasi wymagający klienci doceniają zaawansowane systemy znajdujące się w samochodach marki FORD. Są to m.in. system monitorowania martwego pola, rozpoznawania znaków drogowych, aktywny tempomat, który sam przyspieszy i zahamuje. Utrzyma bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu i pomoże podczas jazdy w korku” – mówi Wojciech Guz, Ford Carrara Lublin.

Należy pamiętać, że

Wysoka jakość wykonania gwarantuje bezawaryjność samochodu, a to ma szczególne znaczenie w planowaniu wydatków firmowych. Im tańsza będzie zabudowa, tym większe jest ryzyko szybkich (i częstych) usterek, a co za tym idzie, wydatków na naprawy.

Marka i model to zwykle kwestia gustu lub upodobań związanych z dotychczasowymi doświadczeniami. Bez względu na markę, samochód musi się cechować właściwą sterownością i pozwalać na łatwe manewrowanie nawet w bardzo niesprzyjającym otoczeniu. Wśród dodatkowego wyposażenia, które warto mieć, możemy wymienić m.in.:

• ABS;

• CB radio z anteną;

• Kamerę cofania;

• Ogrzewanie postojowe Webasto;

• Elektryczne szyby;

• Bluetooth;

• Radio odtwarzacz.

Warto zwracać uwagę na detale, m.in. na materiał wykonania uszczelek, liczbę oraz rozmieszczenie schowków w kabinie, sposób wyprofilowania fotela kierowcy i jego amortyzację, regulację kierownicy oraz rozmieszczenie gniazdek do elektroniki (do nawigacji lub do ładowania telefonu). Należy pamiętać, że auto firmowe to swego rodzaju wizytówka firmy. Dlatego należy zachować zdrowy rozsądek przy budowaniu konfiguracji swojego pojazdu.

Cena

Nie da się kupić tanio bardzo dobrego i oszczędnego samochodu, bo zastosowanie nowoczesnych technologii wiąże się z wyższym wydatkiem na produkcję, a tym samym z wyższą końcową ceną auta. Z pewnością lepiej będzie kupić samochód droższy, niż tańszy, bo droższe auto jest nowocześniejsze, a tym samym mniej pali, a moment pierwszej naprawy może się przeciągnąć w czasie.

Salon Ford 30

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że w najtańszej opcji samochód dostawczy możesz kupić już za ok. 48 tys. zł i to z pełnym odliczeniem VAT, ale są też samochody za 100 tys. zł i więcej. Cena pojazdu w dużej mierze jest zależna od gabarytów pojazdu, ładowności, przestrzeni ładunkowej, mocy silnika i wyposażenia jakie wybierzemy.

W salonie Ford Carrara Lublin mieszczącym się przy ul. Turystycznej 45 wiemy, co ważne jest dla biznesu. Auta konfigurowane są z myślą o zachowaniu najwyższej funkcjonalności i użyteczności” – mówi Wojciech Guz z Ford Carrara Lublin.

Salon Ford 16
FORD CARRARA Lublin ul. Turystyczna 45

Dostępna gama pojazdów

TRANSIT to

? To na modelu Transit wykonywane są wszelkiego rodzaju zabudowy – skrzyniowe, wywroty, plandeki, chłodnie czy lawety
? Transit jest dostępny w aż 5 wersjach rozstawu osi
? Rodzaje nadwozia: van, van z podwójną kabiną, kombi, podwozie z kabiną oraz podwozie podwójną kabiną

NOWY TRANSIT COURIER to

? Najmniejsze Auto dostawcze dla firmy 2 osobowe z pełnym odliczeniem VAT
? O przeznaczeniu typowo dostawczym
? Chętnie wybierane przez pizzerie, geodezję, małą gastronomie i transport

TRANSIT CONNECT to

? Takie małe auto dostawcze
? Dostępne silniki benzynowe i diesla
? Z racji posiadanych gabarytów rekomendujemy diesle
? Ładowne i optymalnie wyposażone w min. (klimatyzacja, el szyby, radio odtwarzacz Bluetooth

NOWY TRANSIT CUSTOM to

? Większy brat Connecta
? Pojazd o 3 rodzajach zabudowy Van, Van z podwójną kabiną, Kombi
? Funkcjonalny, uniwersalny i praktyczny dla każdego biznesu
? Najszersze drzwi boczne wśród pojazdów tej klasy

FORD CARRARA Lublin ul. Turystyczna 45 to jedyny dealer FORDA w Lublinie.

Polecamy się jako doradca przy wyborze auta dostawczego i transportowego” – zachęca Wojciech Guz, Doradca Handlowy Ford Carrara Lublin.

ZOBACZ WIĘCEJ
ulotka 1

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.