Jak segregować odpady od 1 lipca 2017? Sprawdź, co się zmieni

śmieciarka śmieci wywóz odpady
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od 1 lipca 2017 zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Trzeba będzie dzielić odpady na co najmniej cztery rodzaje.

 

Od 1 lipca 2017 roku zmienią się warunki segregowania odpadów. Staną się one takie same dla całej Polski. Jest to związane przede wszystkim z wymogami, które nakłada Unia Europejska. W 2020 roku musimy uzyskać 50% poziom recyklingu, inaczej mogą nam w związku z tym grozić wysokie kary finansowe.

 

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady przestają być śmieciem, a stają się wartościowym surowcem. Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty. Aby uratować jeno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury.

 

Pod naszymi mieszkaniami staną pojemniki na śmieci w czterech kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i brązowym. Do każdego z nich trafi inna frakcja odpadów. Worki na śmieci również będą w kolorach dopasowanych do koloru kontenera. Dzięki temu będziemy również mogli oszczędzić pieniądze związane z kosztami wywozu śmieci. Będą one niższe niż w przypadku wywozu zmieszanych odpadów wszystkich razem ze sobą.

 

Pamiętajmy o kolorach!

Niebieski pojemnik przeznaczony będzie na papier. Co oznacza, że będą mogły do niego trafić: tektura (może być także falista), ulotki, katalogi, kolorowe pisma, gazety, kartki, książki i zeszyty.

 

Do zielonego kubła trafią odpady ze szkła. Tu należy wrzucać butelki i słoiki po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych lub kosmetykach.

 

Żółty śmietnik będzie na metale i tworzywa sztuczne. Do kubła będzie można wrzucić: odkręcone butelki plastikowe, nakrętki, kapsle, kartony po mleku i sokach, opakowania po proszkach, reklamówki i folię.

 

Brązowy śmietnik jest przeznaczony na odpady bio. Do odpadów zmieszanych wrzucimy, przede wszystkim resztki jedzenia, warzyw i owoców, skoszoną trawę, obierki, filtry od kawy.

 

Osoby, które nie mieszkają w bloku, tylko w domku jednorodzinnym, mogą wiele organicznych odpadów przeznaczyć na kompost i uzyskać żyzną ziemię. Można na pewno w tym celu wykorzystać: liście, młode chwasty, obierki warzyw i owoców, a także słomę.

 

Infografiki

pojemnik niebieski na śmierci co wrzucamy
fot. mos.gov.pl
pojemnik zielony na śmierci co wrzucamy
fot. mos.gov.pl
pojemnik żółty na śmierci co wrzucamy
fot. mos.gov.pl
pojemnik brązowy na śmierci co wrzucamy
fot. mos.gov.pl

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A później podjedzie jedna śmieciarka i wszystkie posegregowane śmieci wrzuci do jednego miejsca 🙂

  2. A co zrobić z odpadami których nie można wrzucić do żadnego z pojemników?

  3. Z tego co zrozumiałem, Do żółtego mam wrzucać „butelki bez nakrętek” oraz „nakrętki” – i już przestaję rozumieć… czym się różni butelka z nakrętką od butelki bez nakrętki razem z nakrętką?

    1. Tym ze odkręcona się zgniecie i nie wyrzucasz powietrza zawierającego miejsce, a Pani/Pan nie będzie jej odkręcać na sortowni

  4. właśnie wróciłem z wakacji w Grecji (która chyba też jest w UE ? )tam smieci walają się po chodnikach i nikt ich nie segreguje,więc chyba nasi politycy robią nas w balona z tymi karami

  5. Segregacji śmieci w Polsce a w Lbn to sciema. Żeby segregacja miała sens powinni przystosować śmieciarki a także sortownie. Posegregowane i tak trafi do tej samej śmieciarki bo tak wyjdzie taniej.
    Nam pobierają za śmieci w tym segregację a jak spraw jaka na sortowniach nie jest i jest kara nie dla firmy a dla mieszkańca.bw bloku w mieszkaniu nie mam się miejsca na 4 pojemniki . Pomyślmy czy to jest sens- ty czy ja stosujemy się a inni i tak mają w nosie. Tych ostatnich jest bardzo dużo.